​«همایش هولوکاست» بر ضرورت مقابله با رفتار ایران تأکید کرد

​«همایش هولوکاست» بر ضرورت مقابله با رفتار ایران تأکید کرد

پنجشنبه, 23 ژانویه, 2020 - 22:15

رهبران جهان حاضر در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس از دست نازی‌های آلمان (همایش جهانی هولوکاست) روز گذشته در بیت‌المقدس بر ضرورت مقابله با رفتار ایران در منطقه تأکید کردند به طوری که این همایش به محلی برای مقابله با ایران تبدیل شد.

به گزارش الشرق الاوسط، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، نیز روز پنجشنبه سوم بهمن در این همایش که برای گرامیداشت قربانیان هولوکاست در اسرائیل برگزار شد، پس از اشاره به رنج یهودیان اروپا در دوران حکومت نازی در آلمان، گفت که یهودیان اکنون دارای کشور اسرائیل هستند که قوی است و از امکانات دفاعی کافی و اراده لازم برخوردار است تا هولوکاست دیگر تکرار نشود.

نتانیاهو گفت، رژیم تهران حکومتی ظالم و خودکامه است که هم در سودای رسیدن به بمب اتمی است و هم آشکارا از نیت‌اش برای از بین بردن اسرائیل سخن می‌گوید.

وی همه کشورهای جهان، به ویژه سران دولت‌های حاضر در نشست را فرا خواند تا عملاً و هر چه بیشتر ایران را تحریم کرده و فشارها بر حکومت تهران را تشدید کنند.

نتانیاهو در همین حال گفت نگران است که همه کشورها در خصوص «ضدیهودی» بودن حکومت ایران، وحدت نظر ندارند.

نتانیاهو چهارشنبه نیز در دیدار کاری با رئیس‌جمهوری فرانسه گفت ایران اخیراً اقدامات خطرناکی در زمینه برنامه اتمی‌اش انجام داده و گام‌های تهاجمی در منطقه را هم گسترش داده‌است.

در این زمینه امانوئل مکرون تأکید کرد که کشورش نخواهد گذاشت ایران به بمب اتمی برسد اما افزود، پاریس نمی‌خواهد که بحران منطقه در ارتباط با ایران از وضع کنونی وخیم‌تر شود.

از سوی دیگر، مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران را «بزرگ‌ترین حکومت یهودستیز دنیا» نامید.

وی گفت: «همه جهان باید در برابر این بزرگ‌ترین رژیم یهودستیز که نفی هولوکاست را در دستور کار خود قرار داده، با قاطعیت بایستد.»

از سوی دیگر، دونالد ترامپ قصد دارد طرح تازه برای آشتی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را به زودی منتشر کند. نخست‌وزیر اسرائیل و رهبر اپوزیسیون به کاخ سفید دعوت شده‌اند.

پیش از این مایک پنس، در دیداری با بنیامین نتانیاهو در بیت‌المقدس تأیید کرده بود که ترامپ دو رهبر اسرائیلی را بدون مقدمه برای گفت‌وگو به کاخ سفید دعوت کرده‌است.

به گفته پنس در این دیدار «موضوع‌های مهم منطقه‌ای مانند چشم‌انداز صلح در سرزمین مقدس: مورد بحث قرار می‌گیرد.

در مقابل، نبیل ابو ردینه سخنگوی محمود عباس رهبر دولت فلسطین، در واکنش به طرحی که ترامپ قرار است معرفی کند، گفته‌است: چنانچه این طرح حاوی همان شرایط پیشین باشد، فلسطینی‌ها برای احقاق حقوق خود به اقداماتی دست خواهند زد.

او تأکید کرد که اسرائیل باید به عنوان یک قدرت اشغالگر مسئولیت خود را بپذیرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد قبل از دیداری که قرار است بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز سه شنبه از کاخ سفید به عمل آورد، طرح معامله قرن را به اطلاع افکار عمومی جهان خواهد رساند.

محمود عباس رئیس دولت فلسطین می‌گوید: طرح موسوم به معامله قرن بغیر از برنامه‌های کمک مالی، حاوی هیچ چیزی به نفع مردم فلسطین نیست.

ابو مازن در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در بیت لحم، قرارداد قرن را تاریخ گذشته توصیف کرد.

محمود عباس اعلام کرد که قصد دارد «معامله قرن» خاورمیانه رئیس‌جمهور آمریکا و همچنین الحاق اراضی فلسطین به اسرائیل توسط آن کشور را با ریاست جمهوری روسیه به بحث بگذارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای