جهان در محاصره کرونا؛ یک میلیارد نفر خود را قرنطینه کردند

جهان در محاصره کرونا؛ یک میلیارد نفر خود را قرنطینه کردند

کرونا؛ مرگ بیش از ۱۱ هزار نفر و بیش از ۲۷۰ هزار مبتلا
شنبه, 21 مارس, 2020 - 20:00
EPA
نیویورک: الشرق الاوسط

بیش از ۹۰۰ ملیون نفر در جهان از رم گرفته تا نیویورک تا پاریس در تعطیلات آخر هفته جاری در خانه ماندند تا شاید جلوی شیوع ویروس جدید کرونا گرفته شود. 

۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر در ۱۶۴ کشور بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و ۲۷۱ هزار و ۶۶۰ نفر مبتلا هستند.

همه فعالیت ها و برنامه های غیر ضروری در ایالت های کالیفرنیا و نیویورک و نیوجرسی و ایلینوی و پنسیلوانیا و نوادا متوقف شدند اما با این حال پرزیدنت دونالد ترامپ قرنطینه کل آمریکا را دور از ذهن خواند.

به گزارش فرانس پرس حمل و نقل غیر ضروری در سه شهر بزرگ آمریکا -نیویورک و لس آنجلس و شیکاگو- متوقف شد. جمعیت تقریبا ۱۰۰ ملیون نفری این شهرها در خانه قرنطینه شده اند.

بیشترین آمار مرگ و میر کرونا در اروپا در ایتالیا ثبت شده است. ۴۰۳۲ نفر در ایتالیا جان خود را از دست داده اند. ایتالیا نخستین کشور قاره اروپای پیر بود که در راستای مقابله با شیوع بیماری کل کشور را قرنطینه کرد.  همه پارک ها در تعطیلات آخر هفته تعطیل می شوند. قرار است محدودیت های بیشتری برای تشویق مردم برای ماندن در خانه در نظر گرفته شود.

طبق آمار فرانس پرس از ۹۰۰ ملیون نفر در ۳۵ کشور جهان خواسته شده تا در خانه بمانند.

اغلب این جمعیت یعنی نزدیک ۶۰۰ ملیون نفر در ۲۲ کشور جهان از جمله فرانسه و ایتالیا قرنطینه اجباری شده اند. برخی کشورها نیز به اقداماتی مثل منع آمد و شد (بولیوی) و قرنطینه شهرهای بزرگ (جمهوری آذربایجان و قزاقستان) و توصیه های غیر اجباری به ماندن در خانه (ایران) روی آوردند.

۲۵ مورد ابتلا به کرونا در جریان یک مراسم عروسی در جنوب سیدنی استرالیا شناسایی شد. مقام های استرالیا تدابیر ویژه ای برای محدود کردن برگزاری جشن های ازدواج در کشور در نظر گرفتند. عده فراوانی تصمیم به لغو مراسم ازدواجشان گرفتند.

لارا پلسی طراح جشن های عروسی در سیدنی گفت «دولت رویدادهایی را تعطیل کرده که آرزوی خیلی ها است. بسیاری از این زوج ها روزها و ماه ها همه فکر و ذکرشان مراسم عروسی شان بوده. تماس های فراوانی از زوج هایی دریافت کردم که از اینکه جشن کنسل شده گریه می کردند».

ساحل بوندی معروف در سیدنی بسته شد. این ساحل با وجود ممنوعیت تجمع گسترده اما شلوغ بود.

بازارهای شلوغ در یک کشور و خیابان های سوت و کور در کشور دیگر: آیا مردم جهان دو دسته شدند؟ گروه اول با جدیت به توصیه ها گوش می کنند و به خاطر مصلحت همه در خانه مانده اند. گروه دوم افراد خودخواه که تنها به خودشان فکر می کنند.

آنجلا سوتان استاد اقتصاد رفتاری گفت «بخش بزرگی از مردم دو دل هستند. اینها اکثریت را تشکیل می دهند و شاید «خطرناک تر» از بقیه گروه ها باشند چرا که اگر ببینند دیگران به توصیه ها گوش نمی کنند آنها هم دیگر همکاری نمی کنند».

سازمان بهداشت جهانی در حمایت از تدابیر ویژه چین و قرنطینه جدی مردم گفت «این ویروس از ووهان چین آغاز شد اما از روز پنجشنبه (۱۹ مارس) تا حالا هیچ مورد جدید ابتلا در منطقه گزارش نشده است. این مایه امیدواری جهان است».

رییس سازمان بهداشت جهانی در همین حال گفت «جوانان چندان به خطر این اپیدمی اهمیت نمی دهند». او خطاب به جوانان گفت «شما شکست ناپذیر نیستید».

اولین مورد مرگ کرونا در لیتوانی روز شنبه (۲۱ مارس) اعلام شد. این شهروند زن سالمند به دلیل بیماری های دیگر در یک بیمارستان مورد درمان قرار داشت.

جمهوری دموکراتیک کنگو در آفریقا روز شنبه (۲۱ مارس) از اولین مورد مرگ رونا در کینشاسا خبر داد. این سومین مورد ابتلا در کشورهای آفریقایی جنوب صحرا است. کنگو همچنین پنج مورد  جدید ابتلای قطعی را تایید کرد. آمار کل افراد مبتلا به ۲۳ نفر رسید. اولین مورد در ۱۰ مارس گزارش شد.

دو مورد اول ابتلا به کرونا در منطقه جنوب صحرا در آفریقا در بورکینا فاسو روز چهارشنبه (۱۸ مارس) و گابون (۲۰ مارس) اعلام شد.

سازمان بین المللی کار گفت «حدود ۲۵ ملیون نفر به دلیل نبود واکنش هماهنگ بین المللی بیکار خواهند شد».

کشورهای تازه ای در تعطیلات آخر هفته جاری به فهرست کشورهای قرنطینه شده اضافه شدند. قیس سعید رییس جمهور تونس کل کشور را از روز یکشنبه (۲۲ مارس) قرنطینه کرد. کلمبیا هم قرنطینه کامل را از سه شنبه (۲۴ مارس) اجرا می کند.

دولت بریتانیا اقدامات سختگیرانه تری از روز جمعه (۲۰ مارس) در پیش گرفت و همه بارها و رستوران ها و سینماها و باشگاه های ورزشی تعطیل شدند.

در سوئیس نیز تجمع بیش از ۵ نفر ممنوع شد. دولت سوئیس قرنطینه کشور را دور از ذهن خواند و گفت «این رویکرد سیاسی و نمایشی» است.

مردم ایتالیا از ده روز پیش از خانه بیرون نرفتند.

۵۳ هزار نفر در ایتالیا به دلیل خروج غیر موجه از خانه تذکر گرفتند.

دولت گامبیا عملیات تعقیب ۱۴ نفری را آغاز کرده که از هتلی که در آن قرنطینه شده بودند فرار کردند.

نگرانی در سان سلوادور درباره ناتوانی دولت برای مقابله با کرونا افزایش یافته است. دولت این کشور به گفته یکی از شهرداران ۱۱۸ قبر آماده کرده است.

جزیره موریس روز شنبه (۲۰ مارس) از اولین مورد مرگ و افزایش شمار افراد مبتلا خبر داد.

مشاور امور رسانه ای وزارت بهداشت به رویترز گفت «اولین نفر بر اثر ابتلا به کوید ۱۹ در موریس جان خود را از دست داد. ۱۳ نفر به ویروس مبتلا شدند. این افراد در شرایط پایداری هستند. آنها قرنطینه شده اند و مورد درمان هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای