حکم زندان برای مترجم سابق ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران

حکم زندان برای مترجم سابق ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران

سه شنبه, 24 مارس, 2020 - 20:00
برلین: الشرق الاوسط

مترجم افغانی تباری که قبلاً در ارتش آلمان به عنوان مترجم فعالیت می‌کرد، به دلیل جاسوسی برای ایران و خیانت به مجازات شش سال و ده ماه زندان محکوم شد.

به گزارش الشرق الاوسط، دادگاه کوبلنتس در شمال آلمان در حکم این فرد که از وی به عنوان عبدول. اس نام برده، آورده‌است «اسرار نظامی را به یک کارمند سرویس‌های اطلاعاتی ایران فروخته و مرتکب مرتبه‌ای شدید از خیانت شده‌است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حکم دادگاه کوبلنتس همچنین آمده‌است که همسر فرد مجرم (۴۰ ساله) نیز به دلیل همدستی و یاری رساندن به او در انجام جرائم به ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده‌است.

ارتکاب جرم خیانت در آلمان به صورت معمول با دست کم پانزده سال حبس مجازات می‌شود اما قضات مسئول رسیدگی به این پرونده با توجه به اینکه متهمان به جرم خود اعتراف کرده و سابقه محکومیت پیشین نیز نداشته‌اند در مجازات آنها تخفیف قائل شده‌اند.

عبدول. س متولد شهر کابل است و پس از اخذ شهروندی آلمان سال‌ها به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی در شهر داون آلمان خدمت کرده‌است.

به گفته دادگاه، این فرد در طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ «دست کم ۸ بار» با مأموران سرویس‌های اطلاتی ایران در شهرهای مختلف اروپایی ملاقات کرده بود.

مترجم سابق ارتش آلمان در آن دیدارها «نقشه‌های نظامی ارتش این کشور و همچنین تحلیل‌های وزارت دفاع آلمان دربارهٔ کشورهای معینی» را در اختیار عناصر اطلاعات ایران قرار می‌داده‌است.

عبدول س. در ازای فروش این اطلاعات ۳۷ هزار دلار از ایران دریافت کرده‌است.

سرویس اطلاعات داخلی آلمان، ایران را به همراه چین و روسیه یکی از فعال‌ترین کشورها در زمینه جاسوسی از آلمان می‌داند.

در سال ۲۰۱۸، آلمان یک دیپلمات ایرانی مستقر در وین را به ظن جاسوسی دستگیر کرد. دادستان‌ها گفتند که وی قصد داشت با یک زوج ساکن بلژیک به یک نشست مخالفان ایرانی در پاریس حمله کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای