​برلین؛ وقتی گشت و گذار در شهر بی قرار «جرم» می شود

​برلین؛ وقتی گشت و گذار در شهر بی قرار «جرم» می شود

جمعه, 27 مارس, 2020 - 22:30
میدان خالی الکساندر پلاتس برلین- روز چهارشنبه (رویترز)
برلین: راغده بهنام

ساعت حدود شش عصر بود. آفتاب در حال غروب بود. هوا کم کم خنک می شد. پنج جوان در پیاده رو نزدیک کانال لاندویر در پایتخت آلمان -برلین- ایستادند. آنها در حال شوخی و خنده بودند. گروهی منتظر بقیه دوستانشان بودند تا با هم به سمت کانال حرکت کنند.

البته فقط آنها در آن خیابان نبودند. برخی در حال نرمش بودند. کودکی در کنار پدر و مادرش در حال دوچرخه سواری بود. یک زن سگش را برای پیاده روی آورده بود. یک ماشین پلیس پشت آنها آهسته به جاده تنگ ساحلی پیاده رو نزدیک می شد. نمی دانم که آیا ماموران جوانان را در حال سیگار کشیدن و خنده دیده بودند یا نه. آنها چند متری با من فاصله داشتند. اما اگر پلیس آنها را دیده بود به دردسر می افتادند. قدم زدن و گشت و گذار دسته جمعی در دوران کرونا ممنوع شده است. اگر افراد اعضای یک خانواده نباشند و دسته جمعی بیرون بروند «تخلف قانونی» به شمار می رود. اگر پلیس آنها را دیده بود باید کارت شناسایی نشان می دادند. نشان دادن کارت با آدرس محل سکونت الزامی شده است. باید کارت شناسایی داشته باشی و ورقه ای که آدرس محل سکونت در آنجا ثبت شده باشد تا جریمه نشوی. این دو مدرک شناسایی ثابت می کنند که آیا تو و همراهانت اعضای یک خانواده هستید یا نه. پلیس در ایالت راین شمالی سخت گیری بیشتری می کند و برای هر فرد متخلف جریمه ۲۰۰ یورویی در نظر گرفته است. اما پلیس در شهر بی قرار برلین آنقدرها هم سختگیر نیست. همزمان با آغاز ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر و تعطیلی مغازه های غیر ضروری بیش از دویست مورد تخلف در شب توسط پلیس ابلاغ می شود. تجمع بیش از دو نفر از دوشنبه (۲۳ مارس) ممنوع شد. ماموران تا حالا به تذکر لفظی به مغازه داران برای بستن مغازه ها بسنده کرده اند. زندگی در برلین و شهرهای آلمان هنوز کاملا متوقف نشده است. منع آمد و شد هنوز برقرار نشده و از اصطلاح «فاصله اجتماعی» استفاده می شود. افراد می توانند در صورت لزوم و همچنین برای «قدم زدن و هوا خوری و ورزش» از خانه بیرون بروند به شرطی که فاصله یک و نیم متری با یکدیگر را رعایت کنند. اگر مردم این مقررات را رعایت کنند پلیس کاری به کار آنها ندارد. 

زندگی در اینجا در جریان است اما خیلی تغییر کرده. البته تغییر در نگاه اول قابل ملاحظه نیست چرا که خیابان ها خلوت نیستند. مردم رفت و آمد می کنند.

اینجا خیابان ها پر شده از ماشین های پلیس. در هر خیابان دستکم یک خودروی پلیس مستقر شده است. انگار پلیس در همه جا حضور دارد. پلیس اعلام کرده که با کمبود نیرو مواجه است چرا که صدها نیرو در برلین پس از ابتلای همکارانشان به کرونا خود را قرنطینه کرده اند. جنبه های دیگر زندگی نیز دستخوش تغییر شده است. پارک ها و رستوران ها و کافی شاپ ها تعطیل شدند و فقط دلیوری می کنند. حتی اجازه ورود به رستوران را هم نمی دهند. صف های طولانی داروخانه و سوپرمارکت ها نیز قبلا وجود نداشتند. مردم بنا به قانون باید فاصله یک و نیم متری با یکدیگر را رعایت کنند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به وضوح گفت «این توصیه نیست بلکه قانون جدید است».

اگر فروشگاه ها خیلی شلوغ باشند مامور پلیس جلوی ورود مردم را می گیرد. یکی از ماموران روز پنجشنبه (۲۶ مارس) وارد سوپرمارکتی در برلین شد. آنجا شلوغ بود و مردم فاصله اجتماعی را رعایت نکرده بودند. مامور و مدیر فروشگاه با یکدیگر بحث کردند و فروشگاه به طور موقت تعطیل شد. پلیس با انتشار این ماجرا در صفحه توییتر خود خواست به مردم بگوید که قوانین باید اجرا شوند. پلیس امیدوار است تا با افزایش حضور در خیابان ها و اجرای جدیدی تدابیر و قوانین ویژه کرونا بتواند جلوی خروج ناموجه مردم از خانه را بگیرند. آنهم در شرایطی که حتی صدر اعظم آلمان قرنطینه شده است. مرکل به دلیل اینکه شاید ویروس از دکتر مبتلا به کرونا که او را جمعه هفته پیش ویزیت کرده بود به او منتقل شده باشد خود را قرنطینه کرد. نتیجه آزمایش کرونای مرکل منفی اعلام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای