اقدام آمریکا علیه انتقال سوخت به ونزوئلا؛ تهران سفیر سوئیس را احضار کرد

اقدام آمریکا علیه انتقال سوخت به ونزوئلا؛ تهران سفیر سوئیس را احضار کرد

یکشنبه, 17 مه, 2020 - 22:15
لندن: الشرق الاوسط

در پی اقدام احتمالی آمریکا به منظور جلوگیری از انتقال سوخت ایران به ونزوئلا، تهران سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا را به وزارت خارجه احضار کرد.

خبرگزاری دولتی مهر با اشاره به بیانیه وزارت خارجه ایران گزارش کرده که سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شده و عباس عراقچی معاون سیاسی این وزارتخانه، از طریق او به آمریکا نسبت به «هر گونه ایجاد مزاحمت برای نفتکش‌های ایرانی» هشدار داد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز گزارش داد که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل از «اعزام نیروی دریایی آمریکا به کارائیب» شکایت کرده و نسبت به عواقب آن هشدار داده‌است.

ظریف در این نامه، اقدامات آمریکا را «تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک‌آمیز» و همچنین «نوعی دزدی دریایی و خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی» خوانده‌است.

ظریف همچنین بر «حق ایران برای اتخاذ تدابیر مناسب و ضروری» تأکید کرده‌است.

پیش از آن، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت واشینگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به اقدام ایران است.

 بنابر این گزارش، دولت ترامپ در صدد است با اتخاذ تصمیمی متناسب مانع از انتقال سوخت و بنزین ایران به ونزوئلا شود.

پایگاه خبری «نورنیوز» تریبون شورای امنیت ملی ایران در خبری آورده‌است:

«نیروی دریایی آمریکا ۴ ناو جنگی به همراه هواپیمای پی ۸ پوسایدون از اسکادران VP-۲۶ را برای مقابله احتمالی با نفتکش‌های ایران به منطقه کارائیب اعزام کرد».

این سایت هشدار داده‌است که «در صورتی که آمریکا مشابه دزدان دریایی قصد ایجاد ناامنی در آبراهه‌های بین‌المللی را داشته باشد، دست به ریسکی خطرناک زده که به‌طور قطع بدون واکنش نخواهد ماند».

پایگاه خبری نورنیوز به تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه کارائیب اشاره و اقدام دولت ترامپ در این باره را یک قمار سیاسی توصیف کرده و نسبت به انجام هرگونه اقدامی علیه تحویل سوخت به ونزوئلا هشدار داده‌است.

باشگاه خبرنگاران جوان تریبون صدا و سیمای ایران نیز روز شنبه ۲۷ اردیبهشت به نقل از علی ربیعی سخنگوی دولت این کشور آورده بود: «ما و ونزوئلا دو دولت مستقل هستیم و تبادل کالاهای مختلف داریم و دست روی دست نمی‌گذاریم و نفت خود را می‌فروشیم». او اضافه کرد: «ایران کالاهایی به ونزوئلا می‌دهد و اجناسی هم می‌گیرد. این موضوع در دنیا به کسی ارتباط ندارد».

داده‌های روز چهارشنبه «ریوینیتیو ایکون» در مورد ردیابی شناورها، حاکی از آن است که دست‌کم یک تانکر دریایی در بندر ایران بارگیری کرده و به سوی ونزوئلا براه افتاده تا به این کشور در کاستن از کمبود سوخت خود کمک کند.

خبرگزاری رویترز همچنین به توئیت مهدی محمدی تحلیلگر ایرانی در صفحه شخصی خود در توییتر دربارهٔ حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا اشاره کرد. محمدی در توییت خود نوشته‌است: «ناوگان آمریکا و متحدانش در خلیج فارس، گروگان هر نوع تجاوز به کشتی‌رانی قانونی بین‌المللی ایران است. ترامپ خوب است قبل از هر تصمیمی جزئیات تجربه نفتکش انگلیسی را از دوستش بوریس جانسون بپرسد».

ونزوئلا با توجه به فروپاشی اقتصادی این کشور در دوران رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو، برای حفظ شرایط زندگی در این کشور به شدت به بنزین و سایر محصولات سوختی نیاز دارد. این کشور نفت خام تولید می‌کند، اما زیرساخت‌های آن در جریان بحران اقتصادی فلج شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای