اردوغان و هیات دولت ترکیه درباره تحولات لیبی گفتگو کردند

اردوغان و هیات دولت ترکیه درباره تحولات لیبی گفتگو کردند

چند ساعت پس از تماس تلفنی اردوغان و السراج
دوشنبه, 18 مه, 2020 - 23:15

هیات دولت ترکیه روز دوشنبه (۱۸ مه) درباره تحولات در لیبی گفتگو کردند. نشست کابینه ترکیه به ریاست پرزیدنت رجب طیب اردوغان از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

جلسه کابینه ترکیه در حالی برگزار شد که نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج در حال پیشروی و کنترل بخش های بیشتری در لیبی هستند. دولت فائز السراج مورد حمایت ترکیه است.

دولت وفاق ملی گفت که پایگاه هوایی «الوطیه» را به تصرف خود درآورده است. این پایگاه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس، پایتخت لیبی قرار دارد.

پایگاه «الوطیه» تحت کنترل ارتش ملی لیبی قرار داشت. ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی است. نیروهای دولت وفاق ملی چند هفته پیش هم ۶ شهر از جمله دو شهر استراتژیک صرمان و صبراته در غرب لیبی را تصرف کردند.

پایگاه «الوطیه» مورد حملات گسترده پهپادی ترکیه قرار گرفت. مسیرهای روزانه کمک رسانی و انبارهای تسلیحات این پایگاه مورد حمله قرار گرفتند.

چند ساعت پس از گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و السراج در شامگاه یکشنبه (۱۷ مه) دولت وفاق اعلام کرد پایگاه «الوطیه» را تصرف کرده است.

این دومین تماس تلفنی اردوغان و السراج در کمتر از یک هفته است. دو طرف درباره آخرین تحولات میدانی و اجرای تفاهم نامه دو جانبه گفتگو کردند. این تفاهم نامه درباره ترسیم مرز دریایی در ۲۷ نوامبر به امضای طرفین رسید.

از سوی دیگر، دفتر امور رسانه های السراج اعلام کرد السراج در گفتگوی تلفنی با اردوغان تحولات در لیبی و پیامدهای جنگ جاری در طرابلس و برخی از مسائل همکاری و مورد توجه مشترک و تلاش دو کشور برای مقابله با پاندومی کرونا را بررسی کرده است.

دفتر امور رسانه های السراج افزود که السراج دعوت اردوغان برای سفر به ترکیه را پذیرفته اما تاریخ این سفر بعدا مشخص می شود.

از سوی دیگر، سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که گروه جدید متشکل از ۱۲۰ مزدور مسلح سوری تابع گروه های مسلح هوادار ترکیه در شمال سوریه آموزش نظامی دیدند. این گروه از منطقه عفرین به پادگان های آموزشی در جنوب ترکیه اعزام شده تا از آنجا به لیبی منتقل شوند. عفرین در تصرف ترکیه و گروه های هوادار ترکیه در شمال سوریه قرار دارد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که این نیروها به دنبال تماس تلفنی بین اردوغان و السراج از طریق یک هواپیمای نظامی ترکیه به مصراته منتقل شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت ۸۹۵۰ نیروی مسلح تا کنون توسط ترکیه به لیبی اعزام شده اند. گروه های غیر سوری نیز در میان این تشکیلات وجود دارند. ۳۴۲۰ نیرو آماده آموزش نظامی در پادگان های ترکیه هستند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه ادعای رسانه های ترکیه و قطر در مورد انتقال نیروهای سوری به لیبی توسط روسیه را تکذیب کرد.

بنا به گزارش نهاد حقوق بشری سوریه حدود ۱۵۰ تن از مجموع نیروهای مسلح افراد ۱۶ تا ۱۸ ساله هستند که عمدتا عضو تیپ «سلطان مراد» هستند. این گروه نظامی هوادار ترکیه است.

این گزارش افزود این جوانان که در شرایط سخت و تنگنای معیشتی هستند با وعده حقوق های آنچنانی حاضر به اعزام به لیبی می شوند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه خاطر نشان کرد که اطلاعاتی درباره اقدام یک موسسه امنیتی روسیه برای جذب ده ها نیروی سوری برای پیکار در کنار «ارتش ملی لیبی» در اختیار دارد.

منابع سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفتند ۱۸۰ نیرو از استان های رقه و حمص و لاذقیه و حسکه تا حالا آماده اعزام به لیبی هستند.

این افراد در منطقه پایگاه نظامی حمیمیم در لاذقیه هستند. پایگاه حمیمیم تحت کنترل روسیه قرار دارد.

منابع سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه افزودند «حقوق ماهانه این نیروها هزار دلار است. این حقوق به ازای پیکار در کنار «نیروهای حفتر» علیه نیروهای «دولت وفاق» پرداخت می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای