یمن خواستار تحقیقات بین‌المللی دربارهٔ کرونا در مناطق حوثی شد

یمن خواستار تحقیقات بین‌المللی دربارهٔ کرونا در مناطق حوثی شد

سه شنبه, 19 مه, 2020 - 11:00
مسلحان وابسته به شبه نظامیان حوثی در صنعا (فرانس‌پرس)
عدن: علی ربیع - جده: عبدالهادی حبتور

فعالان و کارکنان یمنی در بخش بهداشت مناطق تحت سیطره شبه نظامیان حوثی در صنعا و مناطق دیگر، این گروهک کودتاگر را به «پایان دادن به زندگی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های مربوطه و دفن مخفیانه آنها با حضور تعداد محدودی از افراد خانواده شان» متهم کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، همچنین دولت یمن نگرانی‌های واقعی خود را در این باره ابراز کرد و از سازمان ملل و جامعه بین‌المللی خواست تا «یک کمیته تحقیق بین‌المللی حقیقت یاب در مورد آنچه اتفاق می‌افتد، تشکیل دهد».

برخی منابع در صنعا از ثبت تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا که به بیمارستان‌های مخصوص بیماران کرونایی در صنعا (بیمارستان کویت و زاید) و بیمارستان جبل در استان اب (۱۷۰ کیلومتری جنوب صنعا) منتقل شده‌اند، خبر دادند، اما مدیران آنها بنا به گفته منابع، اجساد قربانیان را تنها یک روز پس از ورود به قرنطینه پزشکی خارج کردند.

ساکنان و برخی از کارکنان بهداشتی و درمانی در صنعا از دستور سرکردگان شبه نظامیان حوثی به پرسنل پزشکی و درمان دربارهٔ استفاده از روش به اصطلاح «اتانازی» (مرگ خوب) در خصوص بیماران کرونایی خبر دادند.

 راجح بادی سخنگوی دولت یمن به «الشرق الاوسط» گفت که اخبار دریافتی از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها «وحشتناک» است.

 وی افزود: «گفته می‌شود که هرکس که وارد این بیمارستان شود، زنده بیرون نمی‌آید، جسد بدون اطلاع خانواده یا نزدیکانش دفن می‌شود و آنها اجازه ندارند در مراسم تدفین شرکت کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای