ایجاد مکانیزم منصفانه برای مقابله با مناقشات خلیجی در آینده

ایجاد مکانیزم منصفانه برای مقابله با مناقشات خلیجی در آینده

سه شنبه, 26 مه, 2020 - 12:30
نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج در سخنرانی روز گذشته (الشرق الاوسط)
ریاض: الشرق الاوسط

نایف الحجرف دبیرکل جدید شورای همکاری خلیج اعلام کرد که اختلاف میان کشورهای عضو این شورا که به سومین سال خود نزدیک می‌شود، چالشی در مسیر همکاری‌های مشترک به‌شمار می‌رود.

به گزارش الشرق الاوسط، الحجرف گفت: در پی وقوع این اختلاف، صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت پرونده حل این اختلاف را برعهده گرفت زیرا این باور وجود داشت که باید این مسئله بین خود کشورهای عربی خلیج حل شود و این صفحه بسته شده تا مکانیزم منصفانه‌ای برای مقابله با هرگونه مناقشه‌ای که در آینده ممکن است رخ دهد، ایجاد شود.

وی افزود: «روند همکاری مشترک با چالش‌های بسیاری طی چهار دهه گذشته مواجه شده و در عین حال، شاهد بسیاری از دستاوردها در زمینه‌های مختلف در سایه حکمت و خرد رهبران این شورا بودیم».

سخنرانی ضبط شده نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج به مناسبت سی و نهمین سالگرد تأسیس این شورا مطرح شده‌است.

وی با تأکید بر لزوم تلاش تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج برای حل اختلافات گفت این شورا با چالش‌های بی‌سابقه ای رو به رو بوده که نیازمند همفکری جمعی و همکاری مشترک برای حل آنها است.

به الحجرف، دیگر چالشی که در مسیر شورای همکاری خلیج در آستانه دهه پنجم آن وجود دارد چالش‌های بزرگ تحمیل شده توسط همه‌گیری کرونا است که همه جوانب زندگی را تحت تأثیر قرار داده و بر همه بشریت تأثیر گذاشته‌است.

دبیرکل شورای همکاری خلیج گفت: «از همین رو ما به عنوان سیستم شورای همکاری می‌بایست اقدامات مشترک و آمادگی جمعی خود را برای تعامل با دنیای پس از کرونا با ابعاد اقتصادی، بهداشتی، اجتماعی، امنیتی، کارگری و استراتژیک آن تقویت کنیم تا از مردم و دستاوردهای خود محافظت کرده و مسیر مقدس خود را تقویت کرده و آینده خود را تضمین کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای