الجزایر برای میانجیگری وارد بحران لیبی شد

الجزایر برای میانجیگری وارد بحران لیبی شد

یکشنبه, 14 ژوئن, 2020 - 09:45
عبدالمجید تبون رئیس‌جمهوری الجزایر (DPA)
الجزائر: بوعلام غمراسه - آنکارا: سعید عبدالرزاق - نیویورک: علی بردی

الجزایر با قدرت وارد خط بحران لیبی شد و به هر دو طرف درگیر در این کشور پیشنهاد کمک و میانجیگری برای یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران و آتش‌بس ارائه داد.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور الجزائر طی نطقی که از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد، بر حمایت از حل سیاسی بحران لیبی تأکید کرد و گفت: «همه طرف‌ها در لیبی اعتراضی به میانجیگری الجزایر برای یافتن راه حل سیاسی و جلوگیری از خونریزی ندارند».

از سوی دیگر، وی نارضایتی خود را از «ورود سلاح به لیبی، اندکی پس از برگزاری کنفرانس برلین» اعلام کرد.

وی تأکید کرد که وساطت پیشنهادی الجزایر «مورد تأیید فائز السراج (رئیس دولت وفاق ملی)، خلیفه حفتر (فرمانده ارتش ملی لیبی) و قبایل لیبی است».

تبون همچنین از عقیله صالح رئیس پارلمان طبرق (دولت شرق لیبی) در کاخ ریاست جمهوری استقبال کرد.

در همین راستا، ترکیه رایزنی‌های خود را با بازیگران لیبی به ویژه روسیه ادامه داد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و سرگئی شویگو وزیر دفاع این کشور امروز یکشنبه وارد ترکیه می‌شوند تا دربارهٔ شماری از مسائل منطقه‌ای به ویژه لیبی و سوریه با مقام‌های این کشور گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در سخنانی اظهار کرد که کشف چندین گور دسته جمعی در ترهونه لیبی وی را دچار شوک عمیقی کرده‌است.

وی خواستار انجام تحقیقات شفاف و همه‌جانبه دربارهٔ کشف گورهای جمعی در لیبی شد.

گوترش همچنین از مقامات لیبیایی می‌خواهد که از قبرها محافظت، قربانیان را شناسایی کرده و دلایل مرگ را مشخص کنند و اجساد را به خانواده‌هایشان بازگردانند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای