ادامه لغو محدودیت های کرونا در اروپا؛ دو میلیون مبتلا در آمریکای لاتین

ادامه لغو محدودیت های کرونا در اروپا؛ دو میلیون مبتلا در آمریکای لاتین

یکشنبه, 21 ژوئن, 2020 - 20:15
لندن: الشرق الاوسط

لغو محدودیت های کرونا در اروپا ادامه دارد. آمار مرگ و میر و شیوع کرونا در اروپا بیشتر از مناطق دیگر جهان است. مرزهای اسپانیا از روز یکشنبه (۲۱ ژوئن) به روی اروپایی ها بازگشایی می شود. تعداد مبتلایان در کشورهای آمریکای لاتین از مرز دو میلیون نفر گذشت. چین در حال آزمایش گسترده در مقیاس بالا برای کنترل شیوع کرونا در پکن است.

دستکم چهارصد و شصت و چهار هزار و ۴۲۳ نفر در کشورهای جهان بر اثر کرونا درگذشتند و بیش از هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مبتلا شده اند. آمار بهبودیافتگان بیش از چهار میلیون نفر گزارش شده است.

فرانس پرس با استناد به آمار رسمی کشورها این ارقام را منتشر کرده است. شیوع کرونا در چین رسما از ماه دسامبر شروع شد.

اسپانیا یکی از بدترین کشورها از نظر میزان مرگ و میر کرونا است. ۲۸ هزار و ۳۲۲ نفر در این کشور جان باختند. وضعیت فوق العاده در اسپانیا که از ۱۴ مارس اعلام شد لغو و مرزهای زمینی اسپانیا و فرانسه از شامگاه شنبه (۲۱ ژوئن) بازگشایی شدند. مرزهای زمینی بین اسپانیا و پرتغال از اول جولای باز می شوند.

بنادر و فرودگاه های اسپانیا به روی اروپایی ها باز و قرنطینه ۱۴ روزه برای شهروندان اروپایی برداشته شد. دولت اسپانیا اعلام کرد که توجه به پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از دستگاه های تب سنج در مرزها و استفاده از ماسک برای پوشاندن صورت الزامی است. مرزهای اسپانیا از اول جولای به روی همه کشورها باز می شود.

دولت اسپانیا به مردم کشور اجازه تردد بین شهری برای بازدید قوم و خویشان و دوستانشان داده است. لورا گارسیا ۲۳ ساله و فیزیوتراپیست اهل اسپانیا است. گارسیا به فرانس پرس گفت که او از مادرید سوار قطار می شود و به دیدار نامزدش در بارسلونا می رود. لورا سه ماه نامزدش را ندیده است. او افزود «بلیت اول صبح گرفتم تا هر چه سریع تر برسم».

کاهش محدودیت ها در حالیست که ویروس کرونا هنوز مهار نشده است. کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب اکنون به کانون شیوع ویروس تبدیل شده اند و روز شنبه (۲۰ ژوئن)‌ تعداد مبتلایان در آنجا از مرز دو میلیون نفر عبور کرد. کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب از لحاظ شیوع و مرگ و میر کرونا پس از آمریکا و کانادا (بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار مبتلا که عمدتا در آمریکا هستند) و اروپا (بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار مبتلا) قرار دارند.

بیش از نیمی از موارد ابتلای اروپا در روسیه و انگلیس و اسپانیا و ایتالیا گزارش شده است.

تعداد مبتلایان در آسیا و خاورمیانه و آفریقا و اقیانوسیه کمتر از یک میلیون نفر است. به گزارش خبرگزاری رسمی چین تعداد مبتلایان در این کشور از هفته گذشته به این سو جهش داشته است. بیش از ۲۲۰ مورد جدید از جمله ۲۲ نفر در پکین در روز یکشنبه (۲۱ ژوئن) گزارش شده است. دولت چین در حال انجام آزمایش گسترده در مقیاس بزرگ است. بنا به این خبرگزاری دو هزار مرکز تست تشخیص کرونا از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آزمایش گرفته اند. دولت چین در نظر دارد کمپین ملی برای تست و بررسی مواد غذایی وارداتی آغاز کند.

نصف تعداد مبتلایان آمریکای لاتین در برزیل شناسایی شده اند. بنا به آمارها برزیل پس از آمریکا دومین کشور از لحاظ شیوع و مرگ و میر کرونا در جهان است. تعداد مبتلایان در برزیل در روز شنبه (۲۰ ژوئن) از مرز یک میلیون نفر عبور کرد و آمار مرگ و میر در آستانه ۵۰ هزار نفر گزارش شده است.

پرو وارد سیزدهمین هفته قرنطینه سراسری شده است. آمار رسمی پرو در روز شنبه (۲۰ ژوئن) از ابتلای ۲۵۰ هزار نفر حکایت دارد. از این مجموع هفت هزار و ۸۶۱ نفر جان باختند. آمار مرگ و میر در شیلی و مکزیک تا روز جمعه (۱۹ ژوئن) به ترتیب بیش از هفت هزار نفر و بیش از بیست هزار نفر اعلام شده است.

حدود ۱۲۰ هزار نفر در آمریکا جان باختند و بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مبتلا شده اند. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز شنبه (۲۰ ژوئن) گفت که از مسئولان خواسته تا تست های کرونا را کاهش دهند چون این آزمایش ها منجر به شناسایی مبتلایان بیشتری می شود. دونالد ترامپ همایش انتخاباتی اش را از سرگرفت.

یک مقام کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود به فرانس پرس گفت «رییس جمهور قطعا به شوخی پوشش خبری رسانه ها را مضحک و سخیف توصیف کرده است».

اظهارات ترامپ در اولین همایش انتخابی پس از برداشت محدودیت های قرنطینه در شهر تولسا در ایالت اوکلاهاما مطرح شد. این همایش در یک سالن سرپوشیده که بر خلاف انتظار چندان شلوغ نبود سخنرانی کرد. چند ساعت پیش از برگزاری همایش معلوم شد شش نفر از اعضای کمپین انتخابی ترامپ کرونا گرفته اند و قرنطینه شدند.

حضار در این تجمع که عده ای کمی از آنها ماسک زده بودند تعهد کتبی دادند که اگر به خاطر شرکت در این همایش به کرونا مبتلا شوند علیه هیچ کس شکایت نخواهند کرد.

شتاب شیوع ویروس در نیویورک و شمال شرق آمریکا کند شده اما در مناطق دیگر آمریکا همچنان در حال گسترش است. شیوع کرونا در ایالت اوکلاهاما در جنوب آمریکا تقریبا پایین بوده اما حالا کرونا در اینجا هم شتاب گرفته است.

از سوی دیگر، ایران روز شنبه (۲۰ ژوئن) از تایید بیش از صد مورد مرگ و بیش از دو هزار مورد ابتلا طی یک شبانه روز خبر داد. دولت ایران برای پنجمین ماه متوالی برای مهار کرونا تلاش می کند.

تعداد مبتلایان در مراکش با افزایش بی سابقه ای همراه بود. بیشترین آمار روزانه مبتلایان در مراکش در روز شنبه ثبت شد. ۵۳۹ نفر شنبه به تعداد مبتلایان مراکش اضافه شدند. اولین مورد ابتلا در مراکش در اوایل مارس گزارش شد. دولت مراکش یک بیمارستان صحرایی هفتصد تخته برای مبتلایان در اقلیم قنیطره ساخته است. این در حالیست که یک کانون شیوع کرونا در کارخانه فرآوری توت فرنگی در قنیطره شناسایی شد.

رباط روز جمعه (۱۹ ژوئن) کاهش محدودیت های قرنطینه را آغاز کرد. دولت مراکش از نیمه مارس مقررات قرنطینه اعلام کرد. اما با این حال شرایط فوق العاده کرونا تا ۱۰ جولای در سراسر کشور باقی می ماند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای