افزایش حضور نظامی روسیه در دیرالزور

افزایش حضور نظامی روسیه در دیرالزور

ترکیه بیش از ۷ هزار خودروی زرهی و ۱۱ هزار سرباز را در سوریه مستقر کرده‌است
شنبه, 4 ژوئيه, 2020 - 22:15
القامشلی - لندن: الشرق الاوسط

در سایه افزایش احتمال درگیری با شبه نظامیان تحت حمایت ایران در نزدیکی مرز عراق، ارتش روسیه روز گذشته، کاروان بزرگ نظامی را به دیرالزور در شمال شرقی سوریه اعزام کرد، این در حالی است که ترکیه علاوه بر ۱۱ هزار سرباز، ۷ هزار و ۶۷۵ خودروی زرهی نظامی در شمال غربی سوریه مستقر کرده‌است.

شبکه خبری محلی «دیرالزور ۲۴» گزارش داد که «دو کاروان نظامی روسیه، سحرگاه روز جمعه، از استان الرقه وارد شهر دیرالزور شدند. به گفته این منبع، حدود ۶۰ دستگاه خودروی نظامی از جمله کامیون‌های بزرگ وارد اردوگاه الطلائع این شهر شدند».

شبکه «الدرر الشامیه» وابسته به مخالفان نیز گزارش داد که کاروان نظامی سوم روسیه در کمتر از ۲۴ ساعت شامل تقریباً ۳۰ خودروی نظامی وارد دیرالزور شد.

این اولین بار است که یک کاروان بزرگ نظامی روس تا این عمق وارد شهر دیرالزور می‌شود.

«الدرر» اظهار کرد که «تنش بین شبه نظامیان طرفدار روسیه و طرفدار ایران در منطقه افزایش یافته‌است که آخرین مورد آن منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از عناصر (امنیت نظامی) در درگیری هفته گذشته بین طرفداران ایران و شبه نظامیان فلسطینی (بیت‌المقدس) طرفدار روسیه در شهر دیر الزور شد».

پیشتر اخباری مبنی بر کنترل شهر آلبوکمال در دیرالزور توسط شبه نظامیان ایرانی منتشر شده‌است. اسماعیل قاآنی فرمانده «نیروی قدس سپاه» و جانشین قاسم سلیمانی اخیراً از این شهر بازدید کرده بود.

براساس وبسایت «دیرالزور ۲۴»، شبه نظامیان «سپاه» ایران، (لشکر یازدهم) متشکل از نیروهای رژیم را مجبور که به برداشتن پاسگاه‌های خود در ورودی آلبوکمال کرده‌است. این شبکه اعلام کرد: «این مراحل در چارچوب مناقشه روسیه و ایران برای کسب نفوذ بیشتر در منطقه صورت می‌گیرد».

افزون بر این، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از تلفات جانی بیشتر در نتیجه ادامه درگیری‌های خشونت‌آمیز در صحرای سوریه بین داعش و نیروهای رژیم و شبه نظامیان وفادار به آن خبر داد و گفت که با این درگیری‌ها با حملات هوایی شدید جنگده‌های روسیه همراه است. تلفات جانی نیروهای رژیم و ستیزه‌جویان وفادار به آنها از بعد از نیمه شب جمعه - شنبه به ۶ نفر و تعداد کشته‌های اعضای سازمان داعش به ۱۷ نفر افزایش یافت.

دیده‌بان افزود که این «تعداد تلفات ناشی از بمباران هوایی، زمینی و درگیری در بیابان السخنه در طی ۴۸ ساعت گذشته‌است، به طوری که تعداد کشته‌های نیروهای رژیم و شبه نظامیان وفادار به آنها در این مدت به ۱۸ نفر و آمار کشته شده‌های عناصر سازمان به ۲۶ تن رسیده‌است».

با ادامه گسیل کاروان‌های ترکیه، تعداد خودروهای زرهی که از زمان آغاز آتش‌بس جدید در ۵ مارس وارد خاک سوریه شده‌اند، علاوه بر هزاران سرباز، به ۴ هزار و ۳۴۰ خودرو رسید.

به این ترتیب تعداد کامیون‌ها و وسایل نقلیه نظامی ترکیه که از ۲ فوریه به مناطق سوریه رسیده‌اند به بیش از ۷ هزار و ۶۷۵ عدد رسیده‌است. این خودروهای زرهی بزرگ حامل تانک، نیروهای زره پوش، خودروهای زرهی، محافظ ضد گلوله و رادارهای نظامی است، در حالی که تعداد سربازان ترک که از ۲ فوریه در ادلب و حلب مستقر شده‌اند به بیش از ۱۱ هزار سرباز ترک رسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای