وزراى خارجه عرب نسبت به خطر الحاق کرانه باختری به اسرائیل هشدار دادند

وزراى خارجه عرب نسبت به خطر الحاق کرانه باختری به اسرائیل هشدار دادند

تأکید بر لزوم بازگشت به مذاکرات مستقیم برای دستیابی به توافق صلح
سه شنبه, 7 ژوئيه, 2020 - 21:15
تظاهرات در رفح در جنوب غزه علیه طرح الحاق کرانه باختری به اسرائیل (ا.ف. پ)
عمان: الشرق الاوسط

وزیران خارجه اردن، امارات، سعودی، مصر، مراکش، تونس، عمان، کویت و فلسطین امروز سه‌شنبه، ضمن اعلام مخالفت با اجرای طرح الحاق کرانه باختری از سوی اسرائیل، تل آویو را به از سرگیری مذاکرات مستقیم و جدی با فلسطینی‌ها برای تحقق سازش فراگیر براساس راهکار دو دولت فراخواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه وزرا پس از نشست مجازی در سطح وزرای خارجه تعدادی از کشورهای عربی بنا به درخواست اردن و با حضور دبیرکل اتحادیه عرب، اسرائیل به از سرگیری مذاکرات بین دو طرف برای تحقق صلح فراخوانده شد.

این بیانیه همچنین بر ضرورت بازگشت به گفت‌وگوهای جدی برای دستیابی به راه حلی برای بحران پیش‌آمده بر مبنای استقرار دو دولت و قوانین بین‌المللی مرتبط با موضع فلسطین تأکید کرد و از آمادگی کشورهای عربی برای حمایت همه جانه از این نوع گفت‌وگوها برای دستیابی به حقوق ملت فلسطین و تأمین امنیت رژیم اسرائیل خبر داد.

این بیانیه می‌افزاید که طرح صلح رهبران کشورهای عربی در سال ۲۰۰۲ که در نشست بیروت به دست آمد همچنان بهترین سازوکار برای تحقق صلح فراگیر و شامل در فلسطین است و همان‌طور که در آن طرح آمده چنانچه اسرائیل از مناطق اشغال شده پس از سال ۱۹۶۷ میلادی عقب‌نشینی کند و دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی را به رسمیت بشناسد، تمامی کشورهای عربی آماده‌اند تا با اسرائیل روابط طبیعی برقرار کنند و نزاع عربی- اسرائیلی را خاتمه یافته تلقی کنند.

این بیانیه بر ایستادگی کامل کشورهای عربی در کنار فلسطینیان برای دستیابی به تمامی حقوق مشروع خود از جمله تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی بر اساس راه حل ایجاد دو دولت در مرزهای ۱۹۶۷ میلادی نیز تأکید می‌کند.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در ادامه بیانیه خود از جامعه جهانی خواستند برای حمایت از قوانین بین‌المللی و صلح جهانی با اتخاذ مواضع و اقدامات واضح و تأثیرگذار مانع از اجرای طرح الحاق کرانه باختری شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای