سودان در دارفور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد

سودان در دارفور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد

سه شنبه, 14 ژوئيه, 2020 - 15:00
یک معترض سودانی در تظاهرات همبستگی با مردم دارفور در اوایل ماه ژوئیه (AFP)
خارطوم: الشرق الاوسط

خبرگزاری رسمی سودان گزارش داد؛ در پی وقوع درگیری‌ها و اقدامات خشونت‌آمیز در منطقه دارفور، مقامات سودان روز دوشنبه در این منطقه حالت فوق‌العاده اعلام کردند.

هیئت مشترک اتحادیه آفریقا و سازمان ملل در دارفور (یونامید) اعلام کرد، در پی انتشار اخباری پیرامون آتش‌سوزی در بخش پلیس و خودروها به دست معترضان ناشناس تیمی را به شهرک کتم واقع در شمال دارفور اعزام کرده‌است. این هیئت جزئیات دیگری ارائه نکرده‌است.

یکی از اهالی دارفور در همین باره گفته‌است، معترضان روز یکشنبه خواستار بهبودی اوضاع امنیتی و استقرار یک دولت مدنی در دارفور شدند.

با وجود برکناری عمر البشیر رئیس‌جمهوری سابق سودان همچنان نیروهای نظامی مناصب حکومتی را در استان‌های این کشور برعهده دارند.

یکی دیگر از اهالی این منطقه به رویترز گفته‌است، مسلحان ناشناس روز دوشنبه به تحصنی در روستای فتابرنو دارفور حمله کردند. جزئیات دیگری در مورد این دو حادثه در دسترس نیست.

تحصن‌های مسالمت آمیزی در دارفور و دیگر مناطق سودان در اعتراض به حضور گروه‌های مسلح شکل گرفته‌است.

درگیری‌ها در دارفور از سال ۲۰۰۳ پس از جنبش شورشیان اکثراً غیرعرب علیه دولت خارطوم شروع شد. نیروهای دولتی و شبه نظامیان اکثراً عرب سرکوبگر به ارتکاب اقدامات وحشیانه و کشتار جمعی متهم شدند.

طبق ارزیابی سازمان ملل، حدود ۳۰۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شدند.

دولت غیرنظامی که به همراه ارتش اداره سودان را در دوره انتقالی برعهده دارد، متعهد شده به این درگیری‌ها پایان دهد و اکنون در حال مذاکراه با برخی از گروه‌های شورشی است که علیه دولت عمر البشیر در دارفور و سایر مناطق کشور جنگیدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای