تونس در انتظار تشکیل دولت جدید به ریاست مشیشی

تونس در انتظار تشکیل دولت جدید به ریاست مشیشی

استقبال جناح‌های سیاسی از تعیین نخست‌وزیر جدید .. در انتظار برنامه و اسامی وزرای کابینه
یکشنبه, 26 ژوئيه, 2020 - 22:15

جناح‌های سیاسی در تونس از انتصاب هشام مشیشی به عنوان رئیس جدید دولت استقبال کردند، اما گفتند که آنها منتظر هستند قبل از موضع‌گیری نهایی، تا نام وزیرانی را که مشیشی انتخاب می‌کند و همچنین برنامه دولت وی را بدانند.

نخست‌وزیر جدید در سایه امیدهای روزافزون مردمی برای مقابله و حل چالش‌ها در یک فرصت زمانی سریع، با چالش‌های بزرگی از جمله بحران اقتصادی و درگیری‌های سیاسی روبرو است.

روز شنبه گذشته، قیس سعید رئیس‌جمهوری تونس هشام مشیشی وزیر کشور را مکلف به تشکیل دولت کرد.

مشیشی ۴۶ ساله پیش از آن که در فوریه ۲۰۲۰ (دی/ بهمن ۹۸) وزارت کشور کابینه الفخفاخ را برعهده بگیرد، مشاور اول رئیس‌جمهوری تونس و مأمور امور حقوقی بوده‌است. همچنین نام وی در میان فهرست اسامی افرادی که گروه‌های مختلف سیاسی برای احراز نخست‌وزیری به رئیس‌جمهوری تونس پیشنهاد کرده بودند، نبوده‌است.

نخست‌وزیر مکلف تونس که یک سیاستمدار مستقل است، سابقه فعالیت به عنوان بازپرس سازمان ملی مبارزه با فساد، مدیرکل آژانس ملی کنترل بهداشتی و زیست‌محیطی محصولات و رئیس دفتر وزرای حمل و نقل، امور اجتماعی، بهداشت و زن و خانواده را در کارنامه خود دارد.

المشیشی۳۰ روز فرصت دارد تا کابینه خود را برای رأی اعتماد به پارلمان تونس معرفی کند و در غیر این‌صورت رئیس‌جمهوری این کشور با منحل کردن پارلمان، انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند.

این در حالی است که در پارلمان تونس، حزب اسلام‌گرای النهضه با ۵۴ نماینده از ۲۱۷ نماینده، بیشترین کرسی را در اختیار دارد، اما نتوانست اکثریت مجلس را به خود اختصاص دهد و در نهایت به دولت ائتلافی تن داد.

الیاس الفخفاخ نخست‌وزیر تونس کمتر از دو هفته پیش و به دلیل تعارض منافع در قراردادهای شرکت‌های تحت مالکیتش، از این منصب استعفا داده و رئیس‌جمهور این کشور نیز استعفای وی را پذیرفت.

نخست‌وزیر منصوب شده با مشکلات دشوار برای جذب اکثریت در پارلمان چندپاره روبرو است.

قیس سعید رئیس‌جمهور تونس اخیراً در دیدار با راشد الغنوشی رئیس پارلمان تونس هرج و مرج و بی‌ثباتی موجود در مجلس نمایندگان این کشور را غیرقابل قبول خواند.

رئیس‌جمهور تونس گفت: هرگز اجازه نخواهم داد دولت دچار فروپاشی شود و هرگز در مقابل سستی و کم‌کاری نهادهای دولتی دست بسته نخواهم بود.

در هفته‌های اخیر، جنوب کشور شاهد اعتراضاتی علیه بیکاری و آنچه معترضان به عنوان سیاست تبعیض و به حاشیه رانده شدن می‌نامند، بوده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای