ادامه تنش‌زایی السراج در «مدیترانه».. اصرار بر عملی‌کردن تفاهم‌نامه‌ها با ترکیه

ادامه تنش‌زایی السراج در «مدیترانه».. اصرار بر عملی‌کردن تفاهم‌نامه‌ها با ترکیه

سردرگمی دولت «وفاق» با افشای جزئیات سفر جنجالی برناد لوی فرانسوی
دوشنبه, 27 ژوئيه, 2020 - 07:00

در ادامه دامن زدن به تنش ناشی از توافق‌نامه‌های وی با ترکیه در دریای مدیترانه، فایز السراج رئیس دولت وفاق لیبی، بر توسعه روابط با ترکیه تأکید کرد، همزمان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه برای اولین بار به نقش سازمان اطلاعات این کشور در امور لیبی اعتراف کرد و گفت که این سازمان قواعد بازی را در لیبی تغییر داد و در توقف پیشروی ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر نقش داشت.

السراج گفت که در دیدار روز گذشته با اردوغان در استانبول، اجرای دو یادداشت تفاهم بحث‌برانگیز امضا شده در نوامبر گذشته در مورد همکاری‌های امنیتی و شناسایی مناطق دارای اعتبار دریایی در دریای مدیترانه، بدون ذکر جزئیات بررسی و پیگیری شد.

وی با بیان اینکه این مذاکرات شامل پرونده همکاری‌های اقتصادی، بازگشت شرکت‌های ترک برای تکمیل کار متوقف شده خود در لیبی و سازوکارهای همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری است، تأکید کرد: آنها بر «ضرورت راه حل سیاسی برای بحران لیبی در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل و خروجی‌های کنفرانس برلین» تأکید می‌کنند.

از سوی دیگر، سرتیپ خالد المحجوب از فرماندهان ارتش ملی، با اشاره به اینکه السراج برای دریافت دستورالعمل از اردوغان به استانبول رفته‌است، افزود: توافق‌نامه‌های بین دولت الوفاق و ترکیه فاقد مشروعیت است. وی همچنین اضافه کرد که شبه نظامیان این دولت بدون محافظت و پشتیبانی ترکیه نمی‌توانند در طرابلس ادامه حیات داشته باشند.

با این حال، سرتیپ الهادی دراه سخنگوی اتاق آزادی‌بخش سرت الجفره وابسته به دولت الوفاق گفت که نیروهای آن امیدوارند با آرامش وارد شهر سرت شوند و برای بار سوم این منطقه در معرض تخریب قرار نگیرد. به گفته او، این نیروها همچنان در مواضع خود هستند در حالی که منتظر یک راه حل سیاسی اند.

برخی منابع نیز اعلام کرد که پایگاه هوایی الوطیه در غرب لیبی، برای دومین بار ظرف یکماه از سوی جنگنده‌های ناشناس بمباران شد.

از سوی دیگر، و برخلاف ادعاهایی مبنی بر اینکه وی در معرض شلیک آتش قرار گرفته‌است که مانع از بازدید برنامه‌ریزی شده وی از ترهونه شده، برنارد لیوی سیاستمدار فرانسوی، سفر خود به این شهر را تأیید و ادعا کرد که وی طی یک مأموریت مطبوعاتی سفر کرده‌است. وی همچنین تصاویری از این بازدید را منتشر کرد که در طی آن با افراد مسلح وابسته به دولت الوفاق همراه است.

لوی، که خود را به عنوان یک فیلسوف معرفی می‌کند، در توییتر گفت: «این پلیس واقعی لیبی است که از مطبوعات آزاد محافظت می‌کند، بسیار متفاوت از اراذل و اوباشی که سعی داشتند از کاروان من در راه بازگشت به مصراته جلوگیری کنند».

وی ادعا کرد که برای تحقیق در مورد گورهای دسته جمعی به شهر ترهونه سفر کرده‌است، در حالی که رسانه‌های محلی وفادار به دولت الوفاق گزارش دادند که وی به عنوان «روزنامه نگار» به لیبی آمده‌است تا گزارشی را برای وال استریت ژورنال تهیه کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای