مبالغه دیاب در حمایت فرانسه.. گلایه اروپایی‌ها از کودتای نخست‌وزیر علیه تصمیماتش

مبالغه دیاب در حمایت فرانسه.. گلایه اروپایی‌ها از کودتای نخست‌وزیر علیه تصمیماتش

شنبه, 1 اوت, 2020 - 14:00

یک مقام ارشد اروپایی در بیروت گفت: نخست‌وزیر حسن دیاب در تعامل با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه و اتهامش به داشتن «اطلاعات ناقص» در مورد اصلاحات دولت مرتکب اشتباه شده و بهتر بود که او از موضع فرانسه در حمایت از لبنان برای جلوگیری از فروپاشی مالی و اقتصادی استفاده می‌کرد.

این منبع در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود: هشدارهایی که لودریان در جلسات خود با ارکان دولت برای جلوگیری از سُر خوردن به ورطه ورشکستگی مطرح کرد، واقعیت وضعیتی را که کشور به آن رسیده را بیان کرد و این اعترافات توسط وفاداران قبل از مخالفت تأیید شده‌است.

این منبع اروپایی که ترجیح داد نامش فاش نشود، اعلام کرد که وی از دلایل فضای منفی غالب بر دیدار لودریان با دیاب اطلاعی ندارد اما سؤال کرد: دیاب چه نفعی دارد که از نقشی که پاریس برای نجات لبنان ایفا می‌کند، به ویژه که موفق شد کشورهای اتحادیه اروپا را متقاعد کند تا آخرین فرصت را به لبنان بدهند را نادیده بگیرد، با این که دولت، در اظهارات وزیران به سیاست دوری از محوربندی و بی‌طرف کردن لبنان از جنگ در منطقه، پایبند نیست.

همین منبع تأکید کرد که پاریس از هیچ فرصتی برای تماس کشورهای توانمند عرب جهت ترغیب برای ایستادن در کنار لبنان نمی‌گذرد و امیدوار است که به آن کمک کنند تا از بحران‌های مالی و اقتصادی خود برخیزد، به ویژه که این کشورها در کنفرانس «سیدر» شرکت کرده‌اند و این حق آنهاست که به دلیل گرایش لبنان به «محور مقاومت» به رهبری ایران از کمک کردن دست بکشند.

وی معتقد است که پاریس در صدد تمایز موضع خود با ایالات متحده است و تلاش خود را برای تشکیل یک لابی اروپایی ادامه داد تا به دولت فرصتی برای پاسخگویی به شرایط مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول بدهد، اما دولت خود را در مارپیچ‌هایی فرو برد که از ورود به مذاکرات جدی جلوگیری کرد و این مسئله موجب خشم لودریان شد که انتقاد خود را نسبت به دولت پنهان نکرد.

این منبع اروپایی اظهار کرد: لودریان از این تعداد کثیری از شرکت کنندگان از جمله وزرا و مشاوران حاضر در جلسه ای با دیاب غافلگیر شد بیش از اینکه قبل از آن نشست دو جانبه انجام شود.

 او اضافه کرد: برونو ووشیه سفیر فرانسه، از واکنش نخست‌وزیر ناامید و شگفت زده شده‌است که نقش برجسته پاریس از یک سو را در نظر نگرفته‌است و از سوی دیگر از حمله به ووشیه، علیرغم نقشی که برای تقویت ارتباط مثبت بین بیروت و پاریس داشت، فروگذار نبود.

این منبع اروپایی تأکید کرد که «در ابتدا با رویکرد مثبت به اقدامات دیاب نگاه کردیم اما او به سرعت در برابر آنچه به کابینه متعهد شده بود، عمل نکرد و از مواضع جبران باسیل پیروی کرد و این ناکامی سخت برای کشورهای اتحادیه اروپا بود».

وی معتقد بود که یکی از مشکلات دیاب در تناقض در مواضع وی نهفته‌است و این مسئله در حمله وی به دوروتی شیا سفیر آمریکا و سپس آشتی با او خود را نشان داد که این موضوع به دیدار خود با لودریان که به صحنه نزاع سیاسی بدل شده بود، که پس از آن و در غیاب سفیر فرانسه و استقبال از او توسط کارمندان سفارت این کشور، گفت که ملاقات وی با لودریان در راستای تعمیق روابط دو کشور صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای