افشاگری آلمان از وجود انبار نیترات آمونیوم «حزب‌الله» در ایالت بایرن

افشاگری آلمان از وجود انبار نیترات آمونیوم «حزب‌الله» در ایالت بایرن

جمعه, 7 اوت, 2020 - 13:45
عملیات پلیس آلمان پس از ممنوع الفعالیت کردن حزب‌الله لبنان (EPA)

نهادهای امنیتی آلمان زمانی که مشغول تحقیق دربارهٔ فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در این کشور بودند، متوجه انبار نیترات آمونیوم این گروه در ایالت بایرن شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی (سازمان امنیت داخلی آلمان) در پاسخ به پرسشی، یادآور شد که در گذشته در راستای تحقیقات در مورد حزب‌الله، مشخص شد که این حزب به ذخیره‌سازی به اصطلاح «بسته‌های سرد» (Cold-Packs) که شامل موارد دیگر همچون نیترات آمونیوم است، می‌پردازد.

این اداره افزود: «محتویات این انبار در سال ۲۰۱۶ از آلمان خارج می‌شود، اما شواهدی مبنی بر مرتبط بودن انفجارهای روز سه‌شنبه بیروت با این انبار در آلمان وجود ندارد».

سازمان امنیت داخلی آلمان این گزارش را در پاسخ به پرسشی مطرح کرده که دربارهٔ گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل از این نهاد شده بود. بر اساس این گزارش تلویزیونی که بهار امسال بدون ذکر منبع منتشر شد، اداره امنیت خارجی اسرائیل، موساد، به نهادهای امنیتی آلمان اطلاع داده بوده که حزب‌الله لبنان در جنوب آلمان انبار نگهداری نیترات آمونیوم دارد.

وزارت کشور آلمان در پاسخ به احتمال وجود انبار نیترات آمونیوم در آلمان گفته‌است: «در این باره به دلیل حفاظت از مصالح عملیاتی نهادهای امنیتی نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم».

حزب لیبرال‌های آزاد FDP در پارلمان ایالتی بایرن دربارهٔ این گزارش سازمان امنیت با دولت بایرن تماس گرفته‌است.

 مارتین هاگن رئیس فراکسیون این حزب در پارلمان ایالتی بایرن به خبرگزاری آلمان گفته‌است: «بایرن نباید به انبار مواد منفجره تبدیل شود».

او همچنین از دولت خواسته به‌طور کتبی به این پرسش‌ها پاسخ دهد که آیا دربارهٔ این انبار در بایرن به مقامات دولتی اطلاع داده شده بود؟ آیا گفته شده بود که چنین انباری کشف شده و چه مقدار نیترات آمونیوم در آن انبار شده بوده‌است؟

یک سخنگوی وزارت کشور در بایرن به خبرگزاری آلمان گفته‌است: «ما هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداریم».

در انفجارهای مهیب روز سه‌شنبه (چهارم اوت) بیروت بیش از ۱۳۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند. علت احتمالی این انفجارها انبار نیترات آمونیومی عنوان شده که در بندر بیروت از سال‌ها پیش وجود داشته‌است. بندر بیروت تحت اداره حزب‌الله لبنان است.

هورست زهوفر وزیر کشور آلمان، در ماه آوریل سال جاری فعالیت حزب‌الله لبنان در آلمان را ممنوع اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای