ریزش لیر و بورس ترکیه و سردرگمی دولت

ریزش لیر و بورس ترکیه و سردرگمی دولت

پنجشنبه, 13 اوت, 2020 - 21:30

سردرگمی و ندانم کاری دولت ترکیه درباره بحران اقتصادی کشور ادامه دارد. ترکیه در سیاست خارجی رویکرد افزایش تنش ژئوپلیتیک را در چند کشور پیاده می کند و به همین دلیل با برخی از کشورها از جمله فرانسه وارد جدل و بگومگوی سیاسی شده است. 

خروج سرمایه های خارجی از بورس ترکیه در هفته گذشته شتاب بیشتری به خود گرفت و ارزش شاخص کل بورس این کشور و ارزش لیره کاهش پیدا کرد.

طبق آماری که بلومبرگ با استناد به داده های بانک مرکزی ترکیه منتشر کرده حجم خروج سرمایه خارجی به ۵۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید. این درحالیست که میانگین سرمایه خارجی ورودی به ترکیه در ۲۰ روز حدود ۱۹۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار اعلام شده است.

شاخص «بیست ۱۰۰ » بورس استانبول هفته گذشته ۶.۶ درصد سقوط کرد.

منابع ترکیه گفتند بانک مرکزی ترکیه از طریق کانال شاید پرهزینه تری خط اعتباری برای بانک ها در نظر گرفته است.

این اقدام تازه ترین تلاش برای جلوگیری از سقوط ارزش لیر بدون افزایش نرخ سود است.

پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از برخی منابع در مراکز تصمیم گیری ترکیه گزارش داد که چندین درخواست برای مبادلات بازخرید یا رپو به مدت یکماه به دست آنها رسیده است. این مبادلات به ارزش ۲۰ میلیارد لیر (۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) است و به قول آنها «به سبک سنتی» انجام می شود.

بانک مرکزی ترکیه همچنین مزایده سه ماهه برای مبادله ۲۰ تن طلا با لیر از طریق رپو انجام می دهد.

در این مبادلات بانک مرکزی نرخ سود را تعیین نمی کند بلکه نرخ سود از طریق بسته های عرضه شده توسط بانک ها مشخص می شود.

بانک مرکزی مبادلات رپو را متوقف کرده بنابراین بانک هایی که نیازمند خطوط اعتباری هستند شاید در حراج شرکت کنند و هزینه اعتبارات افزایش پیدا خواهد کرد.

همزمان با اعلام این خبر لیره ترکیه بار دیگر سقوط کرد و ۰.۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و دلار به ۷.۳۵۹۱ لیره رسید.

لیره در آغاز ماه جاری ۵ درصد در برابر دلار افت کرده بود و دلار روز جمعه (۷ اوت) به سطح بی سابقه ۷.۳۶۵۰ لیره رسید یعنی ارزش لیره در برابر دلار از آغاز سال جاری ۱۹ درصد کاهش یافت. لیره ترکیه بدترین عملکرد را در بازارهای نوظهور ثبت کرد.

بانک مرکزی ترکیه میان فشار بازار برای افزایش هزینه وام و اظهارات مکرر رجب طیب اردوغان رییس جمهور کشور برای کاهش هزینه وام گرفتار شده است.

پس از اینکه برات آلبایراک وزیر دارایی ترکیه بی ثباتی بازار ارز را دست کم گرفت گویا لیره ترکیه در مسیر سقوط بی سابقه قرار گرفت.

مردم ترکیه در چند هفته گذشته شروع به خرید ارز خارجی کردند. 

تحلیلگران خواستار اقدامات قاطعانه تر مثل سختگیری بیشتر دولت بر سیاست پولی برای برقراری ثبات در بازار و مقابله با مشکلات اقتصادی بی سابقه هستند.

آلبایراک شامگاه چهارشنبه در گفتگو با سی ان ان ترکیه گفت «نرخ لیره کم و زیاد می شود اما رقابت پذیری در نرخ برابری با دلار مهم تر است».

او افزود «اقتصاد در سال جاری تا دو درصد کوچک تر می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای