نشانه‌های خشم ترکیه از توافق آتش‌بس در لیبی

نشانه‌های خشم ترکیه از توافق آتش‌بس در لیبی

سه شنبه, 25 اوت, 2020 - 00:30

ترکیه در مورد آنچه که «تکرار اشتباهات انجام شده در جریان بحران سوریه در لیبی همچنین توسط کشورهای دوست و متحد» دانست، ابراز نگرانی کرد، ناظران آن را یک انتقاد تلویحی از توافق آتش‌بس بین دولت وفاق ملی و پارلمان منتخب لیبی در طبرق برشمردند، به ویژه که تاکنون ترکیه هیچ گونه واکنش رسمی به این اعلامیه نشان نداده‌است.

ترکیه همچنان به ارسال هوایی محموله نظامی مجهز به سلاح و تجهیزات نظامی به پایگاه الوطیه، در جنوب طرابلس ادامه می‌دهد.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اظهار کرد که کشورش «با نگرانی تکرار اشتباهات مرتکب شده در سوریه توسط برخی کشورهای دوست و متحد ترکیه را دنبال می‌کند»، بدون آن که این کشورها را در لیبی مشخص کند.

 آکار در مراسم تحویل سامانه‌های دریایی جدید به نیروهای مسلح در استانبول افزود: «ما در تلاش هستیم تا در لیبی به صلح، ثبات و آرامش برسیم و مطابق با اصل لیبی برای لیبیایی‌ها، حاکمیت سرزمینی و وحدت سیاسی آن را تأمین کنیم».

ترکیه با ارسال اسلحه و مشاوره نظامی از دولت وفاق ملی لیبی پشتیبانی می‌کند، همچنین طبق اعلام سازمان ملل با ارسال هزاران مزدور از سوریه به لیبی، دولت السراج را علیه ارتش ملی لیبی به رهبری مارشال خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کند.

هنوز هیچ اظهارنظر رسمی از ترکیه دربارهٔ توافق آتش‌بس بین شورای ریاستی دولت «وفاق» و مجلس نمایندگان لیبی در طبرق، اعلام نشده‌است، در همین حال، سایت نظارت نظامی ایتالیا (Itmel) متخصص در حرکت هواپیماهای جنگی، ادامه یافتن پل هوایی انتقال تسلیحات بین ترکیه و غرب لیبی را تأیید کرد.

این پایگاه اعلام کرد که حرکت دو هواپیمای نیروی هوایی ترکیه به نام‌های «لاکهید ای‌سی-۱۳۰» و «ایرباس ای۴۰۰ام» را بین استانبول و مصراته رصد کرده‌است.

این سایت افزود: این دو هواپیما، روز گذشته وارد مصراته شدند و به پایگاه هوایی الوطیه زیر نظر ترکیه در جنوب طرابلس ، منتقل شدند و پس از بارگیری محموله‌های آنها، دوباره از طریق مصراته به استانبول برگشتند.

رسانه‌های ترکیه از نارضایتی آنکارا از توافق آتش‌بس در لیبی خبر دادند، توافقی که گزارش شده از یک سو تحت فشار آلمان از یک طرف و ایالات متحده از سوی دیگر با هدف تهیه شرایط برای حل بحران در لیبی، برگزاری انتخابات و دستیابی به ثبات محقق شده‌است.

وزیر خارجه آلمان امروز (سه شنبه) قبل از سفر به آتن، برای گفتگو درمورد تنش میان ترکیه و یونان در شرق مدیترانه و آماده‌سازی زمینه برای گفتگو بین آنها به آنکارا سفر خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک گفتند که مذاکراتی که هایکو ماس با همتای ترکی خود، برگزار خواهد کرد، همچنین تحولات لیبی را در برخواهد گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای