مکرون: "خطوط قرمزی" را برای ترکیه در شرق مدیترانه تعیین کردیم

مکرون: "خطوط قرمزی" را برای ترکیه در شرق مدیترانه تعیین کردیم

از آمادگی خود برای گفتگوی مثبت با آنکار اما با پیش شرط خبر داد
شنبه, 29 اوت, 2020 - 12:45

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت طی تابستان موضع سختی درباره اقدامات ترکیه در مدیترانه شرقی گرفته بود و خط قرمز تعیین کرد، چرا که آنکارا به صحبت ها اهمیتی نمی دهد باید عمل کرد.

روابط بین فرانسه و ترکیه در ماه‌های اخیر بر سر نقش آنکارا در ناتو، لیبی و مدیترانه، تیره شده است.

امانوئل ماکرون سپس با اشاره به بحران شرق مدیترانه که یک سوی آن ترکیه است، یادآور شد: «من مسئولیت كامل آنچه تابستان امسال انجام دادیم را می پذیرم و این اقدامات کاملا با آنچه پیش‌تر گفته شده بود، تناسب داشت».

فرانسه این هفته همزمان با تشدید اختلاف بین ترکیه و یونان به دنبال اینکه ترکیه یک کشتی تحقیقاتی را این ماه به آب‌های مورد مناقشه فرستاد، به تمرینات نظامی مشترک با ایتالیا، یونان و قبرس پیوست؛ اقدامی که آتن غیرقانونی خوانده است.

وی اضافه کرد: اقدام ما متناسب بود. ما یک ناوگان نفرستادیم.

وی اقدامات ترکیه را تحریک‌آمیز توصیف کرد.

 روز گذشته، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حمایت از یونان، از تحریم ترکیه در صورت عدم حصول توافق بر سر مناقشات دریای مدیترانه شرقی خبر داد.

بورل در پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در برلین، گفت: در صورتی که گفتگوها از جانب ترکیه خوب پیش نرود؛ فهرستی از اقدامات محدود کننده جدید برای بحث و بررسی در اجلاس روز ۲۴ سپتامبر (۳ مهر) سران اتحادیه اروپا تهیه خواهد شد.

از سوی دیگر رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه اعلام کرد که کشورش خواهان برقراری دوباره گفتگوهای سازنده با ترکیه است اما این کار مستلزم مقدماتی خواهد بود.

مکرون در این خصوص تصریح کرد: «روشن است است که برای آغاز دوباره گفتگوهای اعتماد ساز، به مقدماتی نیاز است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای