گزارش‌های بین‌المللی تصویری «تکان‌دهنده» از ظلم و شکنجه در ایران ترسیم می‌کنند

گزارش‌های بین‌المللی تصویری «تکان‌دهنده» از ظلم و شکنجه در ایران ترسیم می‌کنند

سپاه پاسداران، بسیج و پلیس در پایان‌دادن به اعتراضات شرکت داشتند
شنبه, 5 سپتامبر, 2020 - 01:00
ساختمانی در تهران که در جریان اعتراضات در نوامبر گذشته سوزانده شد (خبرگزاری فرانسه)

گزارش جدید تهیه شده توسط جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، تصویری ترسناک و هشدار دهنده از نقض شدید و جنایات مقامات ایرانی علیه شهروندان خود ارائه داده‌است، وی از «استفاده بی‌سابقه از نیروی بیش از حد و کشنده» توسط نیروهای پلیس، سپاه پاسداران و شبه نظامیان بسیج به ویژه در اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ علیه گرانی‌ها «حیرت‌زده» شده‌است.

گزارش جدید جاوید رحمان که برای مجمع عمومی سازمان ملل تهیه شده، ابتدا در اختیار کمیته‌های این مجمع قرار می‌گیرد و سپس قبل از آغاز رسمی جلسات سازمان ملل، به مجمع ارائه خواهد شد.

او در این گزارش از شدت خشونتی که نظام ایران به تظاهرات و اعتراضات مردم نشان داد، ابراز تعجب می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در گزارش تازهٔ خود می‌نویسد که حداقل ۳۰۴ نفر، از جمله ۲۳ کودک و ۱۰ زن، طی هجوم و تیراندازی‌های نیروهای انتظامی و امنیتی ایران کشته شده‌اند.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل اما با اشاره به شمول گسترده صدور و اجرای مجازات مرگ (اعدام) برای بسیاری از جرایم در ایران، نگرانی خود را از روندهای دادرسی ناعادلانه‌ای که منجر به صدور احکام اعدام می‌شود ابراز کرده‌است.

گزارش‌شده که بستگان قربانیان نیز به‌دلیل بیان حقایق با آزار و اذیت مقامات رژیم روبه‌رو شده‌اند.

جاوید رحمان به ویژه از مسئولیت‌ناپذیری دولت ایران ابراز نگرانی می‌کند. حدود ۱۰ ماه از وقایع گذشته اما مقامات ایران همچنان از ارائهٔ اطلاعات دقیق در مورد تعداد کشته‌شدگان یا بازداشت‌شدگان طفره می‌روند. جاوید رحمان احتمال می‌دهد که تعداد واقعی قربانیان بسیار بیشتر از موارد ثبت‌شده باشد.

جاوید رحمان همچنین از ادامه اجرای احکام اعدام کودک-مجرمان در ایران ابراز نگرانی کرده‌است.

در بخش دیگری از گزارش گزارشگر ویژه ملل‌متحد در مورد اعتراضات دی ماه ۹۸ آمده‌است: پاسخ خشونت‌آمیز به اعتراضات دی ماه ۹۸در مورد سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیما اوکراین نشان داد که رژیم ایران هم‌چنان به استفاده مفرط از فشار برای سرکوب آزادی بیان و اجتماعات ادامه می‌دهد.

روز چهارشنبه نیز سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود با عنوان «ویرانگران انسانیت: بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران» به شرح بازداشت، بازجویی، و روند دادرسی ناعادلانه در پرونده‌های بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ پرداخته‌است و اعلام کرده‌است که برخی از بازداشت‌شدگان با «اعدام نمایشی، شوک الکتریکی، و القای حس خفگی با آب» شکنجه شده‌اند.

بنیاد عبدالرحمان برومند نیز در گزارشی تحت عنوان «ترس از کووید ۱۹ در زندانها»، وخامت اوضاع در زندان‌های ایران را تشریح کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای