«جلیقه‌زردها» شنبه به خیابان‌ها برمی‌گردند

«جلیقه‌زردها» شنبه به خیابان‌ها برمی‌گردند

جمعه, 11 سپتامبر, 2020 - 18:15

فعالان جنبش «جلیقه‌ها زردها» روز شنبه پس از وقفه در تابستان برای ازسرگیری تظاهرات در پاریس و سایر شهرهای فرانسه به خیابان‌ها برمی گردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در آستانه دو سالگی این جنبش اعتراضی، برگزاری تجمعات در استان‌های مارسی، تولوز، لیون، لیل، نانت ، نیس، بوردو و استراسبورگ علاوه بر پایتخت اعلام شد.

تظاهرکنندگان در منطقه پاریس فراخوانده شدند تا در شانزه لیزه، میادین لا بورس، گرام و سن پیر در جنب کلیسای قلب مقدس در مونمارتر تجمع کنند.

دیدیه لالمان رئیس پلیس پاریس، از جمعه ۱۸:۰۰ تا شنبه (۱۶:۰۰ به وقت گرینویچ) «در هر نقطه از پایتخت هرگونه تجمع افرادی که ادعا می‌کنند بخشی از جنبش هستند با توجه به خطر اخلال در نظم عمومی» را ممنوع کرد.

وی همچنین از تظاهراتی که قرار بود از خیابان شانزه لیزه عبور کند، جلوگیری کرد.

منابع انتظامی می‌گویند که انتظار می‌رود بین چهار تا پنج هزار معترض از جمله ۱۰۰۰ نفر بالقوه خشن در پاریس تجمع کنند.

در مجموع، ۲۳۰۰ نفر اعلام کردند که قصد شرکت در راهپیمایی شانزه لیزه را دارند و بر اساس صفحه فیس بوک این رویداد، ۷۰۰۰ نفر تمایل خود را به آن نشان دادند.

جنبش «جلیقه زردها» که در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شد، مخالف نخبگان است و برای عدالت مالی و اجتماعی بیشتر می‌جنگد، حالا پس از گذشت یک سال به دنبال شروع جدیدی است. در سال اول این تظاهرات خشونت‌آمیز شاهد آتش گرفتن ساختمان‌ها و مغازه‌ها بود.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای