ترامپ تهدید کرد: هر حمله ایران را هزار بار شدیدتر پاسخ می‌دهیم

ترامپ تهدید کرد: هر حمله ایران را هزار بار شدیدتر پاسخ می‌دهیم

هشدار تهران به واشنگتن نسبت به ارتکاب «خطای راهبردی»
سه شنبه, 15 سپتامبر, 2020 - 11:45

در پی انتشار یک گزارش دربارهٔ برنامه تلافی جویانه ایران برای ترور یک سفیر آمریکا در واکنش به کشتن قاسم سلیمانی، دونالد ترامپ در توییتر به ایران هشدار داده که هر اقدامی علیه منافع این کشور را با واکنشی «هزار برابر شدیدتر» پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز گذشته نشریه پلیتیکو به نقل از مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا گزارش داد که ایران، به انتقام کشته‌شدن قاسم سلیمانی فرماندهٔ سپاه قدس در نظر دارد لانا مارکس سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی و از نزدیکان ترامپ را بکشد.

طبق این گزارش، برنامه اجرای این حمله تروریستی به فصل بهار بازمی‌گردد، اما اخباری که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در هفته‌های اخیر کسب کرده‌اند حکایت از افزایش احتمال اجرای این برنامه دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «طبق گزارش رسانه‌ها، ایران ممکن است برای یک ترور یا حمله دیگر علیه آمریکا برای انتقام کشتن رهبر تروریست‌ها سلیمانی برنامه‌ریزی کند».

دونالد ترامپ در پست مکمل این توییت در ادامه چنین نوشته‌است: «هر حمله از سوی ایران، به هر شکلی که علیه آمریکا صورت گیرد، حمله‌ای هزار بار شدیدتر ما را در پی خواهد داشت».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز گفته‌است که «ایران در جایگاه نخست حامیان تروریست در جهان قرار دارد.. و در سراسر جهان دست به ترور زده‌است».

وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های ایران هشدار داد که «واشینگتن اقدامات تروریستی ایران در سراسر جهان را جدی می‌گیرد».

 پمپئو افزوده‌است: «به ایران کاملاً واضح می‌گوییم که این نوع فعالیت‌ها - حمله به هر آمریکایی در هر مکان و زمانی، اعم از دیپلمات، سفیر یا یکی از کارمندان ما - کاملاً غیرقابل قبول است».

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از مقامات آمریکایی خواست «از تکرار روش‌های منسوخ برای ایجاد فضای خصمانه با ایران در صحنه بین‌المللی دست بردارند».

وی اضافه کرد: «تمسک ایالات متحده به اتهام‌زنی و دروغ‌پردازی ضدایرانی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و همزمان با فشارهای این رژیم برای سوءاستفاده از سازوکارهای شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف افزایش فشار بر مردم ایران امری قابل پیش‌بینی بود».

وی افزود: «ایران به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین‌الملل پایبندی مداوم خود به اصول و عرف دیپلماتیک بین‌المللی را اثبات کرده‌است. در مقابل این ایالات متحده و رژیم فعلی در کاخ سفید است که خصوصاً در سال‌های اخیر اقدامات بی شمار خارج از روش‌ها و نرم‌های پذیرفته شده بین‌المللی داشته‌است».

او ادامه داد: «آمریکا با طراحی و اجرای ده‌ها نقشه ترور و مداخلات نظامی و اطلاعاتی، خروج از توافقات پرشمار بین‌المللی، نقض تمامیت ارضی کشورها و ترور ناجوانمردانه سردار قاسم سلیمانی فرمانده سرافراز مبارزه با تروریسم، بی‌اعتنایی خود به اصول اولیه دیپلماتیک را به نمایش گذاشته و به رژیمی سرکش در عرصه بین‌الملل بدل شده‌است».

از سوی دیگر، ایران در روز سه شنبه در پی تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، نسبت به ارتکاب «اشتباه استراتژیک» هشدار داد.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما امیدواریم که آنها (مقامات آمریکایی) مرتکب خطای راهبردی جدیدی نشوند. مطمئناً اگر (مرتکب) خطای استراتژیک شوند، شاهد واکنش قاطع ایران خواهند بود».

ربیعی به‌طور مستقیم به گزارش نشریه پولتیکو اشاره نکرده اما گفته‌است اظهارات ترامپ «پایه سستی» دارد و «سریع و سفارشی و مخدوش» بوده‌است.

او در عین کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله نیروهای آمریکایی را «خطای راهبردی» دولت ترامپ خواند.

از زمان تصمیم ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای خروج آمریکا از توافق هسته ای، تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده افزایش یافته‌است. تنش بین دو کشور با کشته شدن قاسم سلیمانی در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ به اوج خود رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای