وزیر خارجه عراق: نمی‌توانیم سرزمین خود را به صحنه‌ای برای نزاع دیگران تبدیل کنیم

وزیر خارجه عراق: نمی‌توانیم سرزمین خود را به صحنه‌ای برای نزاع دیگران تبدیل کنیم

فؤاد حسین به الشرق الاوسط گفت که بغداد «به دنبال بهترین روابط» با ریاض است.. او نقض حاکمیت کشورش توسط ترکیه را محکوم کرد
یکشنبه, 20 سپتامبر, 2020 - 22:15
فؤاد حسین وزیر خارجه عراق طی جلسه‌ای در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل در روز چهارشنبه (dpa)

وزیر خارجه عراق تأکید کرد که عراق به صحنه‌ای برای حساب‌کشی و نزاع دیگران تبدیل نخواهد شد. فؤاد حسین همچنین گفت که بغداد می‌خواهد بهترین روابط را با ریاض داشته باشد. او در ادامه نقض حاکمیت کشورش توسط ترکیه را محکوم کرد.

وزیر خارجه عراق در مصاحبه با «الشرق الاوسط» در حاشیه سفرش به پاریس و دیدار با مقامات فرانسوی تأکید کرد که یکی از اهداف سفر اروپایی اش علاوه بر تقویت روابط اقتصادی، بررسی اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و منطقه و دعوت از ارسال ناظران اروپایی برای انتخابات عراق در ژوئن آینده و همچنین هماهنگی‌های لازم برای سفر احتمالی مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به پاریس در اواسط ماه اکتبر است.

حسین تأکید کرد که یکی از موضوعات مهمی که وی دنبال می‌کند موضوع خانواده‌های تروریست‌های داعش در زندان‌های عراق و سوریه است. او افزود که این مسئله ابعاد پیچیده‌ای پیدا کرده و به یک معضل حقوقی تبدیل شده‌است و عراق به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت و هزینه‌های این زندانیان را بر عهده گیرد.

وی تأکید کرد که این عناصر داعشی دربند در خاک عراق یا در چنگال «نیروهای دموکراتیک سوریه» در شرق سوریه هستند و برخی کشورها از پس گرفتن شهروندان خود امتناع می‌ورزند و می‌خواهند آنها در اینجا بمانند.

وی همچنین از اتحادیه اروپا خواسته‌است نام کشور خود را از لیست کشورهایی که تروریسم را تأمین مالی می‌کنند یا اجازه پولشویی را می‌دهند، خارج کند.

از جمله موضوعات مورد بحث در این سفر، درخواست عراق برای خرید سلاح از فرانسه، با توجه به نیازهای ارتش عراق خواهد بود.

او رابطه با سعودی را موضوعی مهم برای عراق دانست و تأکید کرد که به زودی سفری به ریاض خواهد داشت. او افزود که عراق و سعودی با جدیت در پی ایجاد روابط تجاری و اقتصادی و ایجاد شبکه منافع متقابل هستند و هر دو کشور می‌خواهند که بهترین روابط را داشته باشند.

او افزود که سعودی می‌تواند به کشورش در بسیاری از بخش‌ها کمک کند.

در مورد روابط عراق با ترکیه، حسین از نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه انتقاد کرد، اما در عین حال گفت که کشورش «نمی‌خواهد با ترکیه درگیری داشته باشد» و گفت وگو را به شرط احترام به حاکمیت آن ترجیح می‌دهد. وی افزود که به زودی از مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه برای مذاکره دربارهٔ این مسائل برای سفر به بغداد دعوت خواهد کرد.

این مقام عراقی در پاسخ به سؤالی دربارهٔ مناقشه ایران و آمریکا در خاک عراق اظهار کرد که «سرزمین‌های عراق نمی‌توانند به عرصه ای برای نزاع توسط دیگران و برای حل مشکلات کشورهای خود تبدیل شوند»، زیرا این امر منجر به «فاجعه ای در منطقه» می‌شود.

حسین گفت که عراق برای جلوگیری از دخالت‌های خارجی از طریق مذاکره و شرح مواضع خود به دوستانش عمل می‌کند. او ادامه داد که عراق دوستان بسیاری دارد که مواضعش را درک می‌کنند و می‌توان از این فضایی که به سود عراق شکل گرفته استفاده کرد.

او دربارهٔ حضور نظامی آمریکا در عراق گفت که وجود نیروهای آمریکایی مبتنی بر نیازهای امنیتی و نظامی عراق است و نحوه تعامل با این موضوع در رایزنی‌های عراق با آمریکا تعیین می‌شود.

وزیر خارجه عراق اضافه کرد که دولت در عراق در این باره واقعیت‌های اجتماعی عراق و مصوبه مجلس که خواستار خروج نیروهای آمریکایی شده بود را در نظر می‌گیرد.

به گفته او، بعد از پایان جنگ با داعش که هنوز خطری جدی برای عراق است، روابط نظامی و امنیتی عراق با آمریکا شکل دیگری خواهد گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای