اگر ترامپ نتایج انتخابات را نپذیرد چه می شود؟

اگر ترامپ نتایج انتخابات را نپذیرد چه می شود؟

شنبه, 26 سپتامبر, 2020 - 19:15
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا (فرانس پرس)

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت اگر در انتخابات ریاست جمهوری در ۳ نوامبر شکست بخورد نتیجه را نمی پذیرد. این اظهارات انتقادات گسترده به دنبال داشت و حتی او را با دیکتاتورهایی مثل رییس جمهور بلا روس و رهبر کره شمالی مقایسه کردند که برای قانون پشیزی ارزش قائل نیستند. حالا نگرانی درباره به خطر افتادن نظام دموکراتیک آمریکا در صورت عدم انتقال قدرت از سوی ترامپ افزایش یافته است. جو بایدن نامزد دموکرات برای انتخابات و رقیب دونالد ترامپ در نظرسنجی ها از ترامپ پیشی گرفته است اما رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه (۲۳ سپتامبر) در پاسخ به سوالی درباره انتقال قدرت احتمال پیروزی بایدن را رد کرد.


به گزارش فرانس پرس ترامپ خاطر نشان کرد «باید منتظر بود و دید چه می شود».


ترامپ درباره دلیل احتمال عدم پذیرش نتیجه انتخابات در چند همایش گفت که آراء پستی به مشارکت بیشتر پایگاه دموکرات ها منجر می شود و آنها ده ها میلیون رای پستی را برای تقلب در انتخابات تصاحب می کنند.


او روز پنجشنبه (۲۴ سپتامبر) پس از ماجرای پیدا شدن یک بسته برگه رای پستی در یک حوزه انتخابیه در پنسیلوانیا گفت «دموکرات ها نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را دستکاری می کنند»!


در انتخابات اخیر آمریکا در ماه نوامبر چند ساعت پس از بسته شدن حوزه های رای گیری اسم برندگان اعلام شد و بازندگان شکست در انتخابات را پذیرفتند.


به دنبال پذیرفتن نتیجه انتخابات از سوی نامزدهای بازنده تدارکات برای به دست گرفتن زمام امور از سوی کاندیدای برنده در ژانویه آغاز می شود. البته ستاد انتخابات در نیمه دسامبر اسم نامزد برنده را رسما اعلام می کند.


کارشناسان و ترامپ امسال شاید تنها یک دیدگاه مشترک داشته باشند: آراء پستی در انتخابات امسال به علت شیوع کرونا افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت و ساز و کارهای این سیستم جدید تا حالا مورد ارزیابی قرار نگرفته اند و مشخص نیست تکلیف این آراء چه خواهد شد. بنابراین احتمالا نتایج انتخابات زود هنگام مورد اعتراض قرار می گیرد. 


موسسه آمریکایی تی آی پی پی که گروهی از صاحبنظران و کارشناسان و استادان دانشگاه و مقام های پیشین دولت آمریکا در آن حضور دارند در حال بررسی چالش های پیش روی انتخابات ۲۰۲۰ هستند. 


این موسسه در گزارشی گفت «احتمال اینکه فرد برنده در شب انتخابات مشخص نباشد وجود دارد».


برخی چهره های شناخته شده از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در این موسسه حضور دارند.


این گزارش پیش بینی کرده که اوضاع آمریکا از لحاظ حقوقی و سیاسی «نابسامان» خواهد شد که برخی از احزاب ممکن است از این دوره سوء استفاده کنند.


به گفته این گزارش اگر بایدن با اکثریت مطلق آراء پیروز نشود احتمالا ترامپ که هنوز از اختیارات رییس جمهور برخوردار است ازهر گونه ابهام یا قانون برای تثبیت پیروزی خود استفاده می کند و حاضر به واگذاری قدرت نمی شود.


تنظیم کنندگان گزارش پیش بینی می کنند که به احتمال زیاد پرزیدنت ترامپ برای ماندن در قدرت با ابزارهای قانونی و غیر قانونی به نتیجه انتخابات اعتراض خواهد کرد.


در این گزارش به دو گزینه احتمالی اشاره شده است: نخست، اگر نتیجه انتخابات همان شب انتخابات مشخص شود و ترامپ به عنوان بازنده معرفی شد او زیر بار شکست نمی رود و با حمایت جمعی از فعالان سیاسی جمهوری خواه آمریکا به فرآیند شمارش آراء اعتراض می کند.


احتمالا بازشماری آراء انجام می گیرد و تمام برگه های رای مورد بررسی دوباره قرار می گیرد و ترامپ می تواند در صورت بروز موارد مبهم مثل امضای نامشخص یا آدرس ناقص یا برگه رای بدون پاکت اعتراض کند. برگه های رای توی پاکت گذاشته می شوند تا احتمال دستکاری وجود نداشته باشد. این فرآیند چند هفته ای طول می کشد.


از سوی دیگر، اگر نتایج تدریجی شمارش آراء‌ در سوم نوامبر نشان دهد که ترامپ پیروز است احتمالا پیروزی خود را حتی پیش از آغاز شمارش آراء چندین میلیون برگه رای پستی اعلام خواهد کرد.


تحلیلگران بر این باورند که دموکرات ها بیشتر از جمهوری خواهان در رای گیری پستی شرکت می کنند. ترامپ پیشتر اشاره کرد که شاید نتیجه رای گیری پستی را قبول نکند.


ترامپ روز چهارشنبه گفت «برگه های رای پستی را نمی توان کنترل کرد. باید از شر این برگه ها خلاص شد تا فرآیند انتخابات بسیار مسالمت آمیز باشد و به صراحت می گویم که فرآیند انتقال قدرت انجام نمی شود.. مساله ادامه کار است». 


جمهوری خواهان و دموکرات ها تیم های حقوقی فراوانی را برای بعد از رای گیری بسیج کرده اند.


سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۰ آمریکا با پیروزی جرج بوش و شکست ال گور در ایالت فلوریدا مشخص شد.


ایالت فلوریدا که تحت کنترل جمهوری خواهان است پیروزی بوش را با تفاوت اندک آراء اعلام کرد. ستاد ال گور به نتایج انتخابات اعتراض کرد و از دادگاه خواست شمارش مجدد چندین میلیون برگه رای شد و در نهایت مشخص شد که اشتباه در شمارش این برگه ها صورت گرفته است.


این بحث به دادگاه عالی کشیده شد که این دادگاه به عدم بازشماری آراء رای داد و بوش در انتخابات برنده اعلام شد.


جمهوری خواهان هوادار ترامپ امسال خود را آماده کرده اند که اگر نتایج انتخابات در ایالت های اصلی مثل فلوریدا و ویسکانسن و میشیگان و پنسیلوانیا به نفعشان نباشد اعتراض کنند.


کارشناسان موسسه تی آی پی پی می گویند «این گزینه وجود دارد که پرزیدنت ترامپ برای مقابله با آراء مردم تشکیلات قانونگذار یا محافظه کاران را متقاعد کند خلاف قانون اقدام کنند».


این گزارش افزود «اگر کمپین هوادار ترامپ برای دستکاری در نتیجه تلاش کنند در این صورت ممکن است انتخابات مجددا در ژانویه ۲۰۲۱ برگزار شود».


میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان مجلس سنا که گروه تحت رهبری او در صورت خودداری ترامپ از واگذاری قدرت از اختیار برکنار کردن ترامپ برخوردار است هفته جاری تلاش کرد به رای دهندگان اطمینان خاطر بدهد و گفت «برنده انتخابات ۳ نوامبر در ۲۰ ژانویه سوگند می خورد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای