دولت سوریه قیمت سوخت را افزایش داد

دولت سوریه قیمت سوخت را افزایش داد

پنجشنبه, 22 اکتبر, 2020 - 00:45

دولت سوریه قیمت بنزین یارانه ای و گازوئیل مصرفی کارگاه‌ها و کارخانه‌های برق را افزایش داد، این در حالی است که بحران کمبود سوخت و سقوط شتابان اقتصادی، این کشور را تحت تأثیر قرار داده‌است، دمشق این اقدام خود را با تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا توجیه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این افزایش قیمت با صدور دو مصوبه از سوی رئیس‌جمهور بشار اسد در روز چهارشنبه همزمان شده‌است. مصوبه اول شامل کمک مالی به کارمندان و نظامیان است و مصوبه دوم حداقل دستمزد معاف از مالیات را تنظیم می‌کند، در حالی که طبق اعلام سازمان ملل، بیش از هشتاد درصد مردم سوریه زیر خط فقر هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی «سانا»، قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای از ۲۵۰ به ۴۵۰ پوند و مازوت صنعتی از ۲۹۶ به ۶۵۰ افزایش یافت.

نرخ رسمی دلار در سوریه معادل هزار و۲۵۰ پوند و در بازار موازی حدود ۲ هزار و ۲۰۰ پوند داد و ستد می‌شود.

وزارت تجارت و حمایت از مصرف‌کننده، افزایش قیمت‌ها را به «هزینه‌های زیادی که دولت برای تأمین مشتقات نفتی و هزینه‌های بالای کرایه و حمل و نقل با توجه به محاصره ناعادلانه اعمال شده از سوی دولت آمریکا بر سوریه و مردم آن» ربط داده‌است.

مناطق تحت کنترل دولت سال‌ها شاهد بحران شدید سوخت و ساعات طولانی جیره‌بندی به دلیل کمبود سوخت و گاز مورد نیاز برای بهره‌برداری از نیروگاه‌ها بوده‌اند که این امر موجب شد تا یک سری اقدامات ریاضتی را انجام دهد.

تحریم‌های اقتصادی اعمال شده مانع از ورود منظم محموله‌های نفتی می‌شود. قانون مجازات سزار ایالات متحده، که از ماه ژوئن لازم الاجرا شد، دشواری‌هایی را که اقتصاد در حال حاضر بیمار با آن روبرو است را تشدید کرده‌است.

تحریم‌های آمریکا علیه تهران، برجسته‌ترین حامی دمشق، همچنین بحران سوخت در سوریه را تشدید کرده‌است که برای تأمین امنیت خود به خط اعتباری مشترک، به ایران متکی است.

تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند «افزایش اجتناب ناپذیری» در قیمت‌ها و مواد اولیه مربوط به مشتقات نفتی حاصل شود.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱، بخش نفت و گاز به دلیل درگیری‌ها و کاهش تولید با از دست دادن کنترل دولت بر میادین اصلی و همچنین تحریم‌های اقتصادی، خسارات عمده ای را بیش از ۷۴ میلیارد دلار متحمل شده‌است.

افزایش قیمت، درد و رنج مردم سوریه را تشدید می‌کند، کسانی که در صف‌های طولانی منتظر می‌مانند بنزین یارانه ای بگیرند و از گرانی‌ها و افزایش مداوم قیمت‌ها شکایت دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای