شرکت توسعه دریای سرخ سعودی ۴ میلیارد دلار قرارداد امضا می کند

شرکت توسعه دریای سرخ سعودی ۴ میلیارد دلار قرارداد امضا می کند

۳۰ درصد پروژه دریای سرخ تکمیل شده است
دوشنبه, 2 نوامبر, 2020 - 00:45

شرکت توسعه دریای سرخ سعودی که ساخت و ساز یکی از مدرن ترین پروژه های گردشگری جهان را اجرا می کند اعلام کرد ۱۵ میلیارد ریال (۴ میلیارد دلار) قرارداد تا پایان سال جاری امضا می کند. 


این شرکت افزود «۳۰ درصد پروژه دریای سرخ تکمیل شده است».


شرکت توسعه دریای سرخ همچنین از انعقاد بیش از ۵۰۰ قرارداد با شرکت های داخلی و خارجی به ارزش ۷.۵ میلیارد ریال (۲ میلیارد دلار) خبر داد که شامل بخش های طراحی و ساخت و ساز و عملیاتی کردن مجتمع های مسکونی لوکس و تاسیسات دیگر در محدوده اجرای پروژه دریای سرخ می شود.


مسئولان شرکت در نشست خبری روز یکشنبه (اول نوامبر) با عنوان «چشم انداز ما واقعیت می شود» شرکت و در مورد تحولات مهم در اجرای این پروژه و تاکید بر تداوم ساخت و سازها صحبت کردند.


پروژه دریای سرخ در محدوده ۲۸ هزار کیلومتری تکمیل می شود. یک مجمع الجزایر با بیش از ۹۰ جزیره و یک دریاچه در منطقه واقع شده است و قرار است در ۲۰۲۰ افتتاح شود. همزمان با بهره برداری پروژه دریای سرخ یک فرودگاه بین المللی در کنار این منطقه و ۴ هتل افتتاح می شود. در مرحله بعدی نوبت به گشایش ۱۲ هتل دیگر پس از تکمیل مرحله اول پروژه در ۲۰۲۳ می رسد. هتل ها با مجموع ۳ هزار اتاق در ۵ جزیره و دو منطقه گردشگری واقع شده اند.


جان پاگونو مدیر اجرایی شرکت توسعه دریای سرخ گفت «در مرحله کنونی مشخص شده که این پروژه چقدر عظیم است و چه پیشرفتی در توسعه قطب گردشگری آینده داشتیم. پروژه توسعه دریای سرخ در راستای اهداف راهبردی سند چشم انداز ۲۰۳۰ اجرا می شود».


از سوی دیگر، شرکت توسعه دریای سرخ در نظر دارد یک وام ۱۴ میلیارد ریالی (۳.۷ میلیارد دلار) از پنج بانک سعودی تا پایان سال تقاضا کند. 


بلومبرگ به نقل از پاگوئو گفت «این شرکت یک وام ۷ میلیارد ریالی (۱.۸ میلیارد دلار) گرفته و قرار است توافقنامه همکاری بین بخش خصوصی و دولتی در زمینه تاسیسات و ساخت و سازهای پروژه ظرف چند روز آینده امضا شود. وقتی توافقنامه انجام و مساله تامین مالی نیز حل شد منابع مالی برای انجام مرحله اول پروژه تزریق می شود».


از سوی دیگر، مهندس احمد الدرویش مدیر ارشد اداری شرکت گفت «هدف فاز اول این پروژه جذب ۳۰۰ هزار گردشگر در سال است. حدود ۳۰ درصد از این پروژه تا حالا تکمیل شده است».


بیش از ۷۰ درصد قراردادهای این شرکت از سال ۲۰۱۷ به این سو به شرکت های سعودی تعلق یافته است. تعداد کل قراردادهای شرکت توسعه دریای سرخ ۵۰۰ قرارداد بوده که شرکت هایی از ۲۴ کشور بر سر تصاحب آنها رقابت کردند.


شرکت توسعه دریای سرخ در ماه ژوئیه بزرگ ترین قرارداد را برای توسعه زیرساختارهای فرودگاه بین المللی منطقه دریای سرخ که در ۲۰۲۲ افتتاح می شود امضا کرد. این شرکت در حال اجرای برنامه ای برای راه اندازی بزرگ ترین منطقه حفاظت شده دریایی در خاورمیانه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای