مصر میزبان مذاکرات فتح و حماس؛ قاهره شهرک‌سازی را محکوم کرد

مصر میزبان مذاکرات فتح و حماس؛ قاهره شهرک‌سازی را محکوم کرد

سه شنبه, 17 نوامبر, 2020 - 00:15

در حالی قاهره میزبان دور جدید مذاکرات «فتح» و «حماس» دربارهٔ ادامه گفت‌وگوهای «آشتی ملی فلسطینی‌ها» است، دولت مصر ادامه سیاست شهرک سازی‌های اسرائیل در قدس را محکوم کرد.

روز گذشته دور جدیدی از گفتگوها بین فتح و حماس برای بحث در مورد «پیشبرد» پرونده انتخابات آغاز شد. این پرونده برای حدود ۱۴ سال سازماندهی نشده‌است.

در مورد گفتگوهای مقامات دو طرف تا عصر دیروز اطلاع‌رسانی رسمی نشده‌است، با این حال، یک منبع مصری نزدیک به این جلسات به الشرق الاوسط گفت که «خیلی زود است که نتایج این دور را نهایی بدانیم. از آنجا که هدف آن پیشبرد پرونده انتخابات است که نیاز به تأیید رهبران جناح‌های باقی مانده و جنبش‌های فلسطینی دارد که در فرصتی دیگر تشکیل جلسه می‌دهند».

هیئت بلندپایه حماس و فتح به ترتیب به ریاست صالح العاروری و جبرئیل رجوب در قاهره مذاکرات مقدماتی به منظور شرکت در گفت وگوهای آشتی ملی را آغاز کردند.

احمد حلس از رهبران فتح و خلیل حیه از رهبران حماس در نوار غزه نیز در این مذاکرات مشارکت دارند.

در همین حال، وزارت امور خارجه مصر «تصمیم مقامات اسرائیلی برای پیشنهاد ۱۲۵۷ واحد جدید شهرک سازی در قدس را به عنوان نقض جدید تصمیمات قانونی بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوط شورای امنیت محکوم کرد».

احمد حافظ سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، ضمن ابراز نگرانی عمیق گفت: «این سیاست‌ها احتمال راه حل دو کشور را تضعیف می‌کند و انزوای احتمالی قدس شرقی از محیط فلسطینی خود را تشدید می‌کند و همچنین مانع پیشرفت در تلاش برای پایان دادن به بن‌بست فعلی در مسئله فلسطین و دسترسی به امنیت و ثبات منطقه شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای