گوترش نسبت به «قحطی قریب‌الوقوع» در یمن هشدار داد

گوترش نسبت به «قحطی قریب‌الوقوع» در یمن هشدار داد

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 19:30

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به مواجه شدن یمن با «خطر قریب الوقوع به دلیل بدترین قحطی جهان طی دهه‌ها» هشدار داد و خواستار «اقدام فوری» برای جلوگیری از مرگ میلیون‌ها نفر شد.

گوترش در بیانیه ای گفت: «یمن با خطر بدترین بحران گرسنگی که جهان طی چند دهه گذشته شاهد آن بوده، مواجه است».

او افزود: «درصورت عدم اتخاذ اقدامی فوری، میلیون‌ها نفر زندگی خود را از دست خواهند داد».

وی اضافه کرد، «دلایل وخامت بحران یمن به کاهش شدید کمک‌های مالی و شکست حمایت خارجی از اقتصاد و درگیری مستمر برمی گردد، همچنین تشدید اوضاع در یمن به دلیل ادامه درگیری و جلوگیری از امداد رسانی به مردم این کشور بوده‌است».

دبیرکل از همه افراد دارای نفوذ خواست «برای حل این مسائل فوری تلاش کنند تا از بروز یک فاجعه جلوگیری کنند و از همه خواست کاری انجام ندهند که منجر به وخیم شدن اوضاع سخت شود».

وی تأکید کرد: «اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم، فاجعه ای را رقم خواهیم زد که نه تنها در از دست دادن فوری جان افراد سهیم است، بلکه عواقبی نیز در پی خواهد داشت که در آینده به طرز نامحدودی طنین انداز می‌شود».

بنابراین، دبیرکل سازمان بین‌المللی اخطارهای هفته گذشته فرستاده ویژه در یمن مارتین گریفیتس و مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا دیوید بیسلی، که گفته بود «شمارش معکوس برای یک فاجعه در یمن آغاز شده‌است» را تکرار کرد.

مارک لوکاک معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری نیز گفت: «فوری‌ترین وظیفه امروز یمن جلوگیری از شیوع قحطی است».

وی به داده‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهند «خطر در حال افزایش است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای