نرخ تورم ترکیه با جهش بی سابقه در بیش از یک سال به ۱۴٪ رسید

نرخ تورم ترکیه با جهش بی سابقه در بیش از یک سال به ۱۴٪ رسید

پنجشنبه, 3 دسامبر, 2020 - 10:30

تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر بدتر از پیش بینی ها از آب درآمد و به ۱۴.۰۳ درصد در ماه نوامبر رسید. این بالاترین تورم ثبت شده از ماه اوت ۲۰۱۹ بر اثر کاهش ارزش لیره است.


طبق داده های منتشر شده از سوی مرکز آمار ترکیه در روز پنجشنبه (۳ دسامبر) قیمت ها در مدت زمان مشابه ۲.۳۰ درصد بیشتر از پیش بینی یک درصدی رویترز در ماه اکتبر شده است. رویترز همچنین در این نظر سنجی پیش بینی کرده که تورم سالانه به ۱۲.۶ درصد برسد اما مرکز آمار ترکیه پیش بینی کرده که تورم سالانه چیزی در حدود ۱۱.۸۹ درصد باشد.


نرخ تورم در ترکیه از آغاز سال میلادی تا حالا حول و حوش ۱۲ درصد بوده هر چند که در سه ماهه دوم سال بر اثر اقدامات برای کنترل موج اول شیوع کرونا رکود شدید در این کشور اتفاق افتاد.


۱۳ اقتصاددان در تنظیم نظرسنجی رویترز درباره نرخ تورم سالانه منتهی به ماه نوامبر در ترکیه شرکت کردند که برآورد آن حدود ۱۲.۶۰ درصد اعلام شد. پیش بینی تک تک این کارشناسان نرخ تورم بین ۱۲.۳ درصد تا ۱۳.۰۸ درصد بوده است.


کاهش حدود ۲۵ درصد ارزش لیر ترکیه از آغاز سال جاری تا کنون منجر به افزایش قیمت اقلام وارداتی با ارز شده است و نرخ تورم را نزدیک به ۱۲ درصد در سال جاری نگه داشت.


طبق آمار شاخص قیمت تولید کننده که نرخ تورم مرتبط با هزینه های تولیدی را نشان می دهد با رشد ۴.۰۸ درصدی در ماه نوامبر و با رشد ۲۳.۱۱ درصدی در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر روبرو بوده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای