تأکید پادشاه مراکش به نتانیاهو: فعال‌سازی مجدد مکانیسم‌های همکاری

تأکید پادشاه مراکش به نتانیاهو: فعال‌سازی مجدد مکانیسم‌های همکاری

بر موضع ثابت کشورش دربارهٔ مسئله فلسطین تأکید کرد
شنبه, 26 دسامبر, 2020 - 23:30

ملک محمد ششم پادشاه مراکش در حالی که از فعال سازی مجدد مکانیسم‌های همکاری بین کشورش و اسرائیل و از سرگیری تماس‌های منظم در چارچوب روابط دیپلماتیک صلح آمیز و دوستانه استقبال کرد، در عین حال مجدداً بر موضع ثابت و تغییرناپذیر کشورش دربارهٔ مسئله فلسطین تأکید کرد.

طبق بیانیه دربارهٔ پادشاهی مراکش، محمد ششم با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تماس تلفنی برقرار کرد.

 در این تماس پادشاه مراکش روابط گرم موجود بین یهودیان مراکشی الاصل و مهاجران مراکشی در اسرائیل را یادآوری کرده‌است.

در تل آویو نیز، نتانیاهو بیانیه ای در مورد این گفتگو صادر کرد و در آن کاملاً مسئله فلسطین را نادیده گرفت و گفت که وی به پادشاه مراکشی اطمینان داد که او تعهدات خود را بر اساس جدول‌های مشخص برای اجرای آنها اجرا کند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین پادشاه مراکش را دعوت کرد که به اسرائیل سفر کند.

برخلاف توافق‌نامه‌های عادی سازی قبلی با امارات، بحرین و سودان، رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، در این تماس تلفنی محمد ششم و نتانیاهو حضور نداشته‌است.

روزنامه هاآرتص سه شنبه گذشته، گزارش داد که مراکش طی روزهای گذشته نامه‌هایی را به اسرائیل ارسال کرده که در آن‌ها گفته‌است که نمی‌خواهد توافق‌نامه ای برای عادی سازی روابط مشابه توافق‌نامه‌هایی که اسرائیل با امارات و بحرین امضا کرده امضا کند.

طبق این گزارش، این کشور همچنین تفاهمات خود که با اسرائیل حاصل شده را به عنوان بخشی از «توافق‌های ابراهیم» نمی‌داند.

در نشست مشترک هیئت اسرائیلی-آمریکای با هیئت مراکشی روزسه شنبه ۲۲ دسامبر چهار توافق‌نامه دو جانبه بین اسرائیل و مراکش دربارهٔ ارتباطات هوایی مستقیم، مدیریت آب، ارتباطات سیستم مالی و لغو روادید برای دیپلمات‌ها به امضا رسید. اسرائیل و مراکش نیز باید دفاتر دیپلماتیک خود را در دو کشور بازگشایی کنند.

گابی اشکنازی وزیر امور خارجه اسرائیل، توافق با مراکش را بخشی از «توافق‌نامه‌های آبراهام» توصیف کرد و نتانیاهو آن را «یک توافقنامه صلح تاریخی» دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای