جهش «کرونا» در سیدنی.. هشدار نسبت به «فاجعه» در بریتانیا

جهش «کرونا» در سیدنی.. هشدار نسبت به «فاجعه» در بریتانیا

قصد ترکیه برای تولید واکسن اسپوتنیک روسیه.. ایران واکسن کرونای خود را آزمایش کرد
چهارشنبه, 30 دسامبر, 2020 - 00:30

کارزارهای واکسیناسیون ضد ویروس کرونا که توسط بسیاری از کشورهای جهان آغاز شده‌است، شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس را مهار نکرده‌است، به طوری که تعداد قربانیان آن روز گذشته (سه شنبه) به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و آمار مبتلایان به ۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید که در این میان ۵۱ میلیون نفر بهبود یافتند.

نکته قابل توجه اینجاست که ایران که به دلیل تحریم‌های اقتصادی، به سختی و مشقت توانست برای خرید واکسن قرارداد ببندد، روز گذشته از آغاز فاز نخست آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا خبر داد و گفت که فاز دوم این واکسن هم به زودی اجرایی و در دستور کار قرار می‌گیرد.

در حالی که تعدادی از کشورهای جهان مواردی از نوع جدید «کرونا» را که در بریتانیا ظاهر شد، ثبت کردند، «اندرو هِیوارد» دانشمند بریتانیایی و مشاور دولت این کشور، به دولت کشورش پیشنهاد کرد «اقدامات سختگیرانه‌تری برای مقابله با افزایش تعداد مبتلایان اتخاذ کنند».

وی افزود: وضعیت کرونایی بریتانیا به گونه‌ای است که که اگر اقدام زودهنگام و سختگیرانه تری اتخاذ نشود، در ماه‌های ژانویه و فوریه فاجعه‌ای در انتظار بریتانیا خواهد بود.

در همین راستا، ترکیه اعلام کرد که قصد دارد تا واکسن کرونای روسیه موسوم به «اسپوتنیک وی» را در داخل این کشور تولید کند.

از سوی دیگر، مقامات استرالیایی از ثبت جهش جدید ویروس در سیدنی و ابتلای ۱۲۹ مورد خبر دادند و مقرر کردند که ۲۵۰ هزار نفر از شهروندان این کشور را تا ۹ ژانویه قرنطینه کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای