سپرده گذاران لبنانی پول‌هایشان را از موسسه اعتباری "حزب الله" بیرون می کشند

سپرده گذاران لبنانی پول‌هایشان را از موسسه اعتباری "حزب الله" بیرون می کشند

جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 00:15
یک صرافی در بیروت، ۷ دسامبر (رویترز)

لبنان؛ سپرده گذاران پول هایشان را از موسسه اعتباری حزب الله بیرون می کشند


یک صرافی در بیروت، ۷ دسامبر (رویترز)


بیروت: الشرق الاوسط


بحث نفوذ هکرها به موسسه قرض الحسنه حزب الله در لبنان به یکی از سوژه های روز این کشور تبدیل شده است. در حالیکه برخی از سپرده گذاران پول هایشان را از این موسسه بیرون کشیده اند حزب الله برای «مقابله» با نفوذ هکرها و پیامدهای آن تلاش می کند و می گوید این اتفاق تاثیری بر این موسسه و سپرده های آن ندارد.

موسسه قرض الحسنه تا روز چهارشنبه (۳۰ دسامبر) موفق به مهار این حمله نشده بود. هکرها تهدید کردند که اطلاعات بیشتری را افشا می کنند. به دنبال افشای نام برخی از سپرده گذاران گروهی از آنان حساب های بانکی خود را در این موسسه بستند و پول هایشان را بیرون کشیدند.

برخی منابع آگاه به الشرق الاوسط گفتند سپرده گذاران بیم دارند که مبادا آنها هم توسط آمریکا تحریم شوند چون موسسه قرض الحسنه و نهادهای دیگر وابسته به حزب الله پیشتر در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفتند. هکرها پس از نفوذ به این موسسه با ارسال پیامک یا ایمیل به سپرده گذاران از آنها خواستند پول هایشان را از موسسه قرض الحسنه بیرون بکشند.

برخی از افرادی که در این موسسه سپرده دارند و هکرها به آنها ایمیل فرستادند گفتند که ایمیل خود را به این موسسه نداده اند و همین باعث شد تا حزب الله و هوادارانش در شبکه های اجتماعی کارزاری برای ابراز حمایت از موسسه قرض الحسنه راه اندازی و این اتفاق را در قالب تبلیغات و جوسازی علیه حزب الله قلمداد کنند. موسسه قرض الحسنه روز چهارشنبه بیانیه دیگری منتشر کرد و گفت «نفوذ هکرها بر این موسسه تاثیر خاصی نداشته است».

ویولت بلعه کارشناس اقتصادی گفت «بی تردید نفوذ هکرها دست این موسسه را رو کرد و منجر به کم اعتمادی سپرده گذاران به آن می شود».

او در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «نفوذ در این موسسه دیگر جای اطلاعات محرمانه بانکی برای آن باقی نگذاشت. اصولا فعالیت موسسه قرض الحسنه به عنوان یک موسسه اعتباری غیر قانونی بود چون مجوز فعالیت انجمنی دارد و بر همین مبنا تاسیس شد. علاوه بر این، نفوذ به این موسسه منجر به بی اعتمادی به کل این نهاد و آینده و اطلاعات محرمانه آن می شود. سپرده گذاران می پرسند وام پرداختی توسط این موسسه که توسط آمریکا تحریم شده چقدر اعتبار دارد. البته این را نباید نادیده گرفت که برخی از سپرده گذاران که از گروه معین دقیقا شیعه و هوادار حزب الله هستند جوگیر شده و احساساتی برخورد خواهند کرد اما این اتفاق پیامدهایی خواهد داشت. داد و ستد با این موسسه بی تردید کاهش پیدا می کند. مسئولان این نهاد هم دنبال شیوه های جایگزین برای ادامه فعالیت می گردند».

بلعه خاطر نشان کرد «اینکه گفته می شود جزئیات افشا شده سپرده ها و حساب های بانکی و نام سپرده گذاران دقیق نیست در اصل ماجرا تغییری نمی دهد چون حالا این موسسه پیش از هر زمان دیگری در کانون توجه قرار گرفته و اصولا یک نهاد تحریمی بود. به عبارتی دیگر بیش از پیش از لحاظ مادی و معنوی تحت پیگرد قرار می گیرد».

بلعه یادآور شد «موسسه قرض الحسنه ده ها شعبه در لبنان دارد و به عنوان یک موسسه بانکی فعالیت می کند اما این فعالیت قانونی نیست و مجوزی از سوی بانک لبنان برای کار ندارد. موسسه قرض الحسنه بدون مجوز و خارج از چارچوب نظام بانکی کشور فعالیت می کند یعنی زیر نظر بانک لبنان و کمیته نظارت بر بانک ها قرار ندارد. شاید به همین دلایل نفوذ به موسسه قرض الحسنه به آسانی انجام شد چون سیستم ایمنی آن به اندازه کافی قوی نیست».

موسسه قرض الحسنه روز چهارشنبه بیانیه دیگری منتشر کرد و گفت «اطلاعات افشا شده مثل نام سپرده گذاران درست نیست».

این بیانیه افزود «بخش خارجی داده ها هک شده اما این نفوذ محدود بوده و به شبکه اساسی ایمن و رمز گذاری شده نرسیده است. بسیاری از حساب های بانکی موجود در موسسه هک نشده اند».

این بیانیه گفت «بخش اعظمی اسامی منتشر شده توسط سایت هک شده اصلا در این موسسه حساب بانکی ندارند اما نام آنها به خاطر مقاصد و اهداف سیاسی و امنیتی مشکوک برده شده است. برخی از آنها مقیم لبنان و بعضی هم لبنانی های مقیم خارج هستند. بیشتر نام های افشا شده متعلق به افرادی است که از موسسه وام گرفتند و سپرده گذار نیستند. این افراد خیلی وقت پیش از موسسه وام گرفته بودند».

این بیانیه خاطر نشان کرد «اغلب جزئیات منتشر شده درباره حساب های بانکی موجود در این موسسه درست نیست. داده ها و موفقیت های موسسه همواره در رسانه ها به شکل شفاف اعلام می شود. موسسه قرض الحسنه در راستای اعطای وام قرض الحسنه بدون بهره برای متقاضیان فعالیت می کند تا بتوانند نیازمندی هایشان در حوزه مسکن یا تحصیل یا دوا و درمان و غیره را تامین کنند. منابع مالی این موسسه از پول سهامداران و مشترکان که به نیازمندان کمک می کنند تامین می شود».

آخرین برنامه قابل توجه موسسه قرض الحسنه چند هفته پیش بود که دستگاه های خودپرداز به دلار در ضاحیه جنوبی بیروت نصب کرد. این اقدام نارضایتی و انتقادهای گسترده ای به دنبال داشت. ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه دو روز پیش گفت «حزب الله با سوءاستفاده از خلا سیاسی در لبنان در مسیر تشکیل دولت کارشکنی می کند».

او افزود « حزب الله به نمایندگی از ایران هسته سخت قدرت در لبنان شده است. ایران منتظر روی کار آمدن جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا است تا با او درباره لبنان و پرونده موشکی و عراق و سوریه و یمن گفتگو کند. آنها عجله چندانی ندارند. داریم می بینیم که دارند در مناطق تحت نفوذشان چه کارهایی انجام می دهند و چطور از خلا قدرت استفاده می کنند. اصلا چه کسی از دستگاه های خودپرداز استفاده می کند. سقف برداشت ۵۰۰۰ دلار نقد است اما شهروند لبنانی عادی به بانک می رود و چقدر خواری تحمل می کند تا بتواند با هزار و یک پارتی بازی مقدار خیلی کم پول به لیره برداشت کند. اما خیال آنها راحت است و منتظر گفتگو و مذاکره هستند».

موسسه قرض الحسنه لبنان چند ماه پیش در گیر و دار بحران پولی در کشور با متقاضیان وام دچار مشکل شد چون این افراد می خواستند وام را به دلار یا بر مبنای قیمت بازار سیاه (یک دلار برابر ۸ هزار لیر) نه قیمت رسمی (دلار برابر ۱۵۰۰ لیر) دریافت کنند. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای