واهمه اردوغان از پیروزی باباجان

واهمه اردوغان از پیروزی باباجان

او کارزاری را برای تجدید حزب و تغییر شعارها و سیاست‌های آن آغاز کرد
جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 23:00

منابع در حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه فاش کردند که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور از پیروزی علی باباجان معاون نخست‌وزیر سابق و حزب آن «دموکراسی و پیشرفت» ی در انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۲۳ واهمه دارد.

این منابع گفتند که اردوغان «فرایند تجدید» در حزب خود را آغاز کرد، که برجسته‌ترین آن‌ها کنار گذاشتن ناگهانی داماد خود، برات البیرق وزیر خزانه داری و دارایی بود که به‌طور ناگهانی در نوامبر گذشته استعفا داد.

این استعفا پس از عزل رئیس بانک مرکزی مراد اویصال نزدیک به البیرق از سوی اردوغان و تعیین وزیر دارایی سابق ناجی اقبال به سمت صورت گرفت که خشم البیرق را برانگیخت.

این منابع به الشرق الاوسط افزودند: خروج البیرق از صحنه آغاز مرحله ای است که اردوغان تلاش می‌کند تا قدرت حزب عدالت و توسعه را بازگرداند، به ویژه پس از اطمینان از ناکامی داماد خود، که گفته می‌شود او را برای جانشینی وی در سمت ریاست حزب و ریاست جمهوری ترکیه نیز آماده می‌کند.

رسانه‌های نزدیک به اردوغان، از جمله روزنامه حرییت، تأکید کردند که وی به رهبران حزب خود دستور داده‌است تا از اظهارات حذفی برای جلوگیری از ریزش‌ها خودداری کنند، این ریزش‌ها با تأسیس حزب «دموکراسی و پیشرفت» از سوی باباجان و احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر پیشین آغاز شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای