سپاه با موشک‌های حزب‌الله تهدید کرد، لبنانی‌ها محکوم کردند

سپاه با موشک‌های حزب‌الله تهدید کرد، لبنانی‌ها محکوم کردند

انتقاد از پاسخ غیرمستقیم عون به اظهارات حاجی زاده
دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 00:15

 لبنانی‌ها اظهارات علی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران، مبنی بر اینکه «توان موشکی در لبنان و غزه خط مقدم نبرد است» را محکوم کردند. این اظهارات موجی از خشم مردمی و رسمی را برانگیخت.

حاجی‌زاده روز شنبه گفته‌است: «هرآنچه از توان موشکی در غزه و لبنان می‌بینید با حمایت ایران صورت گرفته‌است، غزه و لبنان در خط مقدم نبرد با اسرائیل هستند».

او اضافه کرد: «قابلیت‌های محور مقاومت آن چیزی نیست که در ۱۰ سال پیش بود، امروزه فلسطینی‌ها به جای سنگ، موشک‌های نقطه‌زن پرتاب می‌کنند».

حاجی زاده گفت: «امروز تقاطعی از آتش، از فلسطین، لبنان، سوریه و بقیه کشورهای اسلامی بر روی اسرائیل وجود دارد».

وی ابراز کرد: «از رهبری فرمان سراسری داریم که اگر غلطی از اسرائیل سر بزند، تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم و ما باید این قدرت را ایجاد می‌کردیم و این تلاش سال‌هاست که به‌صورت شبانه‌روزی در حال انجام است».

در این میان، میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، به این اظهارات واکنش نشان داد.

عون روز یکشنبه به این توییت در صفحه توییترش اکتفا کرد که: «لبنان هیچ شریکی در حفظ استقلال کشور، حاکمیت بر مرزها، قلمرو و آزادی تصمیم‌گیری‌اش ندارد».

این موضع‌گیری به نوبه خود، انتقاد برخی احزاب در راس آنها «نیروهای لبنان» از عون را به دنبال داشت.

حسین الوجه مشاور رسانه ای سعد الحریری نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت نیز در توییتر خود گفت: «برخی از مقامات ایرانی اصرار دارند با لبنان به عنوان یک استان ایرانی برخورد کنند و در تلاشند تا مردم لبنان را در جنگ‌های آشکار رژیم ایران با جامعه جهانی قرار دهند».

حسین الوجه تأکید کرد که «لبنان خط مقدم مقابله با ایران نبوده و نخواهد بود.. و لبنانی‌ها بهای خطاهای رژیم ایران را نخواهند پرداخت».

وی تأکید کرد که «لبنان کشوری عربی است که به منشورهای اتحادیه عرب متعهد است و این کشور آزاد و مستقل است».

به نوبه خود، میشل سلیمان رئیس‌جمهور پیشین لبنان معتقد است که «اظهارات سپاه در مورد موشکهای حزب الله تأیید می‌کند که دولت آینده باید در اولین مأموریت خود، سیاست کلی کشور را همان طور که در ماده ۶۵ قانون اساسی مقرر شده‌است، تصویب کند و بی طرفی را به عنوان یک هدف اصلی تصویب کند و خواستار اصلاح مجدد آن باشد».

سامی الجمیل رئیس حزب کتائب لبنان و نماینده مستعفی نیز گروگان‌گیری لبنان توسط تهران را مردود دانست و در توئیتر نوشت: «برخی هنوز این توهم را دارند که کشور ما مستقل و آزاداست: لبنان و لبنانی‌ها از طریق حزب الله در گروگان ایران هستند و آنها در جنگ خود از ما به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، جنگی که هیچ ارتباطی با لبنان ندارد. ریاست جمهوری، دولت و مجلس شاهدان دروغینی هستند که مصادره لبنان را پوشش می‌دهند. ما برای دستیابی به کشور و عزت مردم و آینده با آنها در تقابل خواهیم ماند».

همچنین واکنش‌هایی از جانب نمایندگان عضو فراکسیون «حزب نیروها» در مطرح، جایی که عماد واکیم نماینده مجلس در حساب توئیتر خود گفت: «سپاه پاسداران ایران در بیانیه ای رسمی به ما اطلاع داد که لبنان و موشک‌هایش بخشی از طرح رویارویی ایران در صورت جنگ با اسرائیل است». وی پرسید: «این چه نهاد مرجعی است؟ اینها کدام مقامات هستند؟ علاقه لبنان به این جدال کجاست؟ ای مرد نمایان نامرد».

در همین زمینه، ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه، در حساب توئیتر خود نوشت: «در اظهارات قبلی خود گفتم که ایران منتظر مذاکره با دولت جدید آمریکا است و دولت متخصصان در لبنان نوعی بدعت است، بنابراین قیامت برپا شد. امروز باد تقابل از همه جا می‌وزد. آیا بهتر نیست گروه ممانعت مسئولیت کشور را با شرکای خود به عهده بگیرد و چرا در جایی شرکت کنیم که ما در مورد آن اختیارهیچ تصمیمی را نداریم؟»

با این حال، واکنش‌ها فقط به اظهارات حاجی زاده محدود نشد، بلکه موضع رئیس‌جمهور در قبال سخنان فرمانده ایرانی با واکنش به ویژه نمایندگان «نیروهای لبنان» مواجه شد.

عماد واکیم نماینده مجلس، موضع عون را «عالی برای شروع» توصیف کرد، وی تأکید کرد که «باید این موضع تکمیل شود تا در حرف باقی نماند».

بیر بوعاصی نماینده نیز خطاب به عون گفت: «عالیجناب، شما باید می‌گفتید که هیچ مشارکتی در حفظ و استقلال حاکمیت ملت لبنان بر مرزها، سرزمین و آزادی تصمیم‌گیری ملت این کشور وجود ندارد، اگر کشوری را که شما رئیس آن هستید را دولت مردم بدانید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای