عکس‌های سلیمانی در لبنان به آتش کشیده شدند

عکس‌های سلیمانی در لبنان به آتش کشیده شدند

تقبیح موضع‌گیری‌های مرتبط با سالگرد کشته شدن سلیمانی
سه شنبه, 5 ژانویه, 2021 - 12:15

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تعدادی از تظاهرکنندگان روز دوشنبه، تصاویر قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران را در بیروت سوزاندند و به جای آنها تصاویر رفیق الحریری نخست‌وزیر سابق و بشیر الجمیل، رئیس‌جمهور سابق را نصب کردند.

 در همین حال، واکنش‌های محکومیت مواضع مطرح شده در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، در لبنان از نظر مردمی و سیاسی ادامه دارد و موجب تنش و خشم در چندین منطقه شده‌است.

شنبه گذشته، افراد ناشناس تصاویر نصب شده سلیمانی در بزرگراه بریتال (شرق لبنان) را سوزاندند، پس از آن شامگاه یکشنبه گذشته درگیری بین طرفداران «حزب‌الله» و «حزب کمونیست» در شهر عدلون در جنوب لبنان رخ داد که در طی آن دو طرف تصاویر نمادها و رهبران دو حزب را پاره کردند.

این مشکل با تنش بین دو طرف در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد و سپس به دنبال اظهار نظری در مورد اخبار مربوط به پایان آماده‌سازی برای جانمایی مجسمه سلیمانی در بیروت که «توهین آمیز» تلقی شد و سایر اظهارات طرفداران حزب‌الله در مورد خدشه وارد کردن به دبیرکل آن حسن نصرالله به درگیری فیزیکی منجر شد.

تصویری در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که نشان دهنده نیم تنه سلیمانی است که قرار بود توسط شهرداری الغبیری (حومه جنوبی بیروت) در یکی از خیابان‌های آن نصب شود.

همچنین تعدادی از جوانان تصویری از سلیمانی را روی ماکت «چنگال انقلاب» در میدان شهدا در مرکز بیروت قرار دادند که فعالان آن را اقدامی تحریک آمیز توسط «حزب‌الله» توصیف کردند.

حزب‌الله علاوه بر نام گذاری اماکن عمومی در جنوب و شرق لبنان به نام سلیمانی و نصب تصاویر وی در بسیاری از مناطق لبنان، چندین مراسم برای گرامی داشت سالگرد وی برگزار کرده بود.

از سوی دیگر، واکنش‌های سیاسی رد اظهارات علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران، مبنی بر «توانایی موشکی غزه و لبنان خط مقدم مقابله با اسرائیل است» ادامه دارد. اظهاراتی که حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله دربارهٔ آنها گفته‌است «رسانه‌ها آن را جعل کردند».

در همین زمینه، سامی الجمیل رئیس حزب فالانژیست لبنان، معتقد است که اظهارات این مقام ایرانی «قابل تفسیر نیستند»، زیرا آنها لبنان را «خط مقدم ایران در مبارزه دائمی خود با همه جهان» می‌دانند.

این انتقادات به رئیس‌جمهور میشل عون نیز منتقل شد، زیرا وی به اظهارات حاجی زاده پاسخی نداد. اشرف ریفی وزیر پیشین این امر را بدیهی دانست که «رئیس‌جمهور به سخنان یکی از فرماندهان سپاه ایران پاسخ می‌دهد، اما محدود کردن پاسخ که در آن از اشاره مستقیم به ایران اجتناب کرده، به موضع کلامی غیرقابل قبول است».
https://twitter.com/SharqParsi/status/1346255855411286016?s=20

عون در پاسخ غیرمستقیم به سخنان حاجی زاده در توئیتر خود نوشته‌است: «لبنانی‌ها هیچ شریکی در حفظ استقلال میهن، حاکمیت بر مرزها، سرزمین و آزادی تصمیم‌گیری ندارند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای