حمایت سعودی از حل سیاسی بحران‌های یمن، سوریه و لیبی 

حمایت سعودی از حل سیاسی بحران‌های یمن، سوریه و لیبی 

چهارشنبه, 20 ژانویه, 2021 - 11:00
نشست مجازی شورای وزیران روز گذشته به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز (واس) 

شورای وزیران سعودی بار دیگر تأکید کرد که سعودی برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه، و حل سیاسی بحران‌های یمن، سوریه و لیبی تلاش می‌کند. 

در آغاز این نشست مجازی به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، شورای وزیران ضمن قدردانی از حضور ولیعهد سعودی در سمینار جهانی اقتصاد، بر توجه این کشور به توسعه و حمایت از ثبات منطقه، و حفاظت از بازار انرژی، و برقراری صلح و آرامش، و توسعهٔ همکاری‌های اقتصادی با شرکای خود، و در اختیار گذاشتن فرصت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در سعودی در قالب چشم‌انداز ۲۰۳۰ تأکید کرد. 

در همین رابطه، شورای وزیران دستاوردهای سعودی در چارچوب تحولات و اصلاحات صورت گرفته از زمان ارائهٔ چشم‌انداز ۲۰۳۰ از جمله: افزایش درآمدهای غیرنفتی، توانمندسازی بانوان در بازار کار، افزایش توان رقابت در فضای سرمایه‌گذاری، فعال سازی نقش صندوق سرمایه‌گذاری عمومی، بهبود فعالیت‌های حفاظت محیط زیست، و طرح سعودی در گروه بیست پیرامون اقتصاد دورانی را مایهٔ افتخار دانست. 

شورای وزیران همچنین آخرین تحولات مربوط به ویروس کرونا در داخل و خارج از کشور را بررسی کرد به طوری که گزارش‌ها نشان می‌دهد آمار ابتلا به ویروس کرونا و موارد وخیم آن در سعودی کاهش یافته، و برنامهٔ واکسیناسیون عمومی توسعه یافته‌است. شورای وزیران ادامه آموزش از راه دور تا هفتهٔ دهم ترم دوم پیش رو را نشان از توجه و عنایت رهبری کشور به سلامتی دانش‌آموزان و دانشجویان در دورهٔ انتشار ویروس کرونا و تضمین عملیات آموزشی دانست. 

هیئت دولت همچنین نسبت به ضرورت حل عادلانه و فراگیر مسئله فلسطین بر مبنای مصوبات جامعهٔ جهانی و طرح صلح عربی، و اهمیت از سرگیری گفتگوهای دوجانبه برای تحقق صلح در منطقه تأکید کرد. 

هیئت دولت همچنین استمرار نقض توافق‌نامهٔ استکهلم از سوی شبه نظامیان تروریست حوثی، و استفاده از بندر الحدیده برای انجام اقدامات خصمانه و عملیات تروریستی با استفاده از موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری و قایق‌های انتحاری دارای قابلیت کنترل از راه‌دور را محکوم کرد و آن را تهدیدی جدی علیه امنیت منطقه و جهان، و مانعی برای حل سیاسی بحران یمن دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای