مبادلات تجاری دبی و اسرائیل در ۵ ماه به یک میلیارد درهم رسید

مبادلات تجاری دبی و اسرائیل در ۵ ماه به یک میلیارد درهم رسید

یکشنبه, 31 ژانویه, 2021 - 00:45
دو هواپیمای تجاری امارات و اسرائیل (رویترز)

دفتر امور رسانه ای دولت دبی گفت میزان مبادلات تجاری بین دبی و اسرائیل در ۵ ماه گذشته به یک میلیارد درهم امارات (۲۷۲ میلیون دلار) رسید.


اسرائیل و امارات ماه اوت توافق عادی سازی روابط دیپلماتیک را امضا کردند.


بیانیه منتشر شده از سوی دفتر امور رسانه ای دولت دبی افزود «حجم واردات ۳۲۴ میلیون درهم و صادرات ۶۰۷ میلیون درهم بوده است».


سلطان احمد بن سلیم رییس هیات مدیره و رییس اجرایی مجموعه بین المللی بنادر دبی و رییس سازمان بنادر و گمرک و منطقه آزاد گفت «اقتصاد و بازرگانی و سرمایه گذاری پس از توافق صلح بین امارات و اسرائیل دستخوش تحول عظیم شده اند. برآورد ما این است که مبادلات بازرگانی دو جانبه در چند سال آینده تا ۱۵ میلیارد درهم افزایش پیدا کند که این بیش از ۱۵ هزار شغل ایجاد می کند».


بن سلیم در بیانیه منتشر شده روز شنبه (۳۰ ژانویه) افزود «داد و ستد با اسرائیل منجر به بروز فرصت های جدید در مبادلات تجاری خاورمیانه می شود. گشایش بازارهای جدید بین دبی و اسرائیل نتایج مثبتی در حجم مبادلات تجاری دو جانبه خواهد داشت و تاثیر فراوانی در به جریان انداختن روند داد و ستد کالاها دارد و همچنین فضای مناسبی برای شرکت های بین المللی ایجاد می کند تا هم سطح تولید را افزایش دهند و هم به منابع جدید سرمایه گذاری دسترسی داشته باشند».


او توضیح داد «گسترش همکاری دو جانبه نه تنها به سود جامعه بازرگانی و کارفرمایان در امارات و اسرائیل است بلکه منفعت آن شامل تمام بازارها و محافل بازرگانی در خاورمیانه


می شود».


او تاکید کرد «شاخص های مثبت رشد اقتصادی بیانگر چشم انداز و دیدگاه شیخ محمد بن راشد آل مکتوم نائب رییس امارات و رییس شورای وزیران و حاکم دبی برای ایجاد همکاری و افزایش همکاری های بین المللی فرامرزی و گشایش بازارهای جدید است که به طور مستقیم منجر به افزایش رشد اقتصادی در منطقه می شود».


از سوی دیگر، احمد محبوب مصبح مدیر کل اداره گمرک دبی گفت «حجم حمل و نقل دریایی بین دبی و اسرائیل به ۵ هزار و ۷۰۰ تن به ارزش ۸۲ میلیون و ۸۰۰ هزار درهم رسید. این در حالیست که میزان حمل و نقل هوایی ۴۲۳ کیلوگرم به ارزش ۹۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار درهم بوده است».


او افزود «بیشترین اقلام وارداتی به ترتیب: میوه و سبزیجات، الماس، نمایشگرهای صفحه تخت، لوازم فناوری و تجهیزات پزشکی و میکانیکی و بیشترین اقلام صادراتی از دبی به اسرائیل به ترتیب الماس، گوشی های هوشمند، لوازم یدکی خودرو و عطر است».


مدیر کل گمرک دبی گفت «دبی و اسرائیل از ساختارها و فرصت های اقتصادی مشترک متعددی برخوردار هستند که می تواند نوید بخش همکاری تجاری مشترک باشد و چشم انداز مثبت برای اغلب بازارهای خلیج عربی داشته باشد. اغلب کشورهای خلیج عربی روابط تجاری و تسهیلات بازرگانی گسترده با بقیه کشورهای عربی دارند».


او افزود «گسترش مناسبات اقتصادی دو جانبه و ایجاد روابط پایدار منجر به افزایش سطح داد و ستد در منطقه و روابط سرمایه گذاری در بخش های گوناگون می شود و این به نفع کسب و کارها در دو کشور خواهد بود. استفاده از مبادلات تجاری و خدمات لجستیکی عظیم دو کشور منجر به افزایش ارتباط با تجارت بین المللی می شود».


او تاکید کرد «نمایشگاه دبی اکسپو ۲۰۲۱ یک فرصت طلایی برای اسرائیل است که می تواند آنجا زمینه های همکاری و فرصت های اقتصادی اش را به جهانیان به ویژه کشورهای منطقه معرفی کند».


مدیر کل گمرک دبی گفت امیدوار است اسرائیل در پنجمین همایش بین المللی کسب و کارها شرکت کند.


این کنفرانس از سوی اداره گمرک دبی و سازمان جهانی گمرک و اداره گمرک فدرال برگزار می شود و بیش از ۲ هزار کارشناس و صاحبنظر در امور گمرکی و تجاری و تجارت الکترونیک و فناوری های پیشرفته و هوش مصنوعی در آن شرکت می کنند.


دبی با برگزاری این کنفرانس در صدد تقویت جایگاه و نقش پررنگ خود در تجارت بین الملل با برخورداری از شاخص های رقابتی و فضای تجاری و سرمایه گذاری امن و تشکیلات گمرکی نوین است که می تواند دبی را به یکی از قطب های اصلی تجارت در جهان تبدیل کند.


امارات و اسرائیل در راستای افزایش مبادلات تجاری و خدمات لجستیکی چندین تفاهم نامه همکاری امضا کردند.


مجموعه بین المللی بنادر دبی و بانک لئومی اسرائیل در سپتامبر تفاهم نامه همکاری امضا کردند. همچنین مجموعه بین المللی بنادر دبی چندین تفاهم نامه همکاری در زمینه حمل و نقل و توسعه بنادر و ایجاد مناطق آزاد با شرکت دوور تاور اسرائیل امضا کرده است. امارات و اسرائیل طرح مشترکی برای خصوصی سازی بندر حیفا اعلام کردند. اداره گمرک دبی در زمینه تسهیل تجارت بین شرکت های خصوصی اماراتی و اسرائیلی با بهره گیری از بهترین ساز و کارهای گمرکی فعالیت می کند. اداره گمرک دبی همچنین پروژه ای برای شناسایی حوض های خشک ساخت و تعمیر کشتی در جهان دارد و در این زمینه با اسرائیل همکاری می کند. دو کشور پروژه های مشترکی برای توسعه و ساخت و بازاریابی محصولات حوض های ساخت و تعمیر کشتی از جمله حمل و نقل و خدمات لجستیکی اجرا خواهند کرد. صنعت کشتی سازی و خدمات لجستیکی از رقابت پذیری بالا برخوردار است و صنعت رو به رشدی در جهان به شمار می رود به همین دلیل می تواند نقش کلیدی برای افزایش داد و ستد در منطقه و جهان ایفا کند و نقش مهم در رشد اقتصاد جهان داشته باشد.


توسعه عملیات حمل و نقل و بارگیری و تخلیه در بندر جبل علی دبی مورد توجه ویژه اسرائیل قرار دارد. این بندر از ظرفیت بالا برای دسترسی به بازارهای هند و پاکستان و بنگلادش و سریلانکا و کشورهای همسایه برخوردار است. جمعیت این بازارها دو میلیارد نفر است. این بندر همچنین از قابلیت دسترسی به بازارهای جدید در جهان برخوردار است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای