سودان خواستار خردورزی اتیوپی در گفتگوهای سد النهضه شد

سودان خواستار خردورزی اتیوپی در گفتگوهای سد النهضه شد

استقبال گسترده از خواسته سودان برای میانجی گری بین المللی
پنجشنبه, 18 مارس, 2021 - 14:45
عکس: محل احداث سد النهضه در اتیوپی (آرشیو- فرانس پرس)

مصطفی حسین الزبیر مذاکره کننده ارشد تیم فنی سودان در مورد سد النهضه در اتیوپی گفت «طرح سودان برای میانجی گری گروه چهارجانبه در مذاکرات سد النهضه با استقبال گسترده روبرو شد. این گروه چهارجانبه از سازمان ملل و اتحادیه اروپا و آمریکا و اتحادیه آفریقا تشکیل می شود».


مذاکرات کنونی زیر نظر اتحادیه اروپا برگزار می شود.


خبرگزاری آلمان گزارش داد خبرگزاری سودان پنجشنبه (۱۸ مارس) به نقل از الزبیر گفت «طرف های یاد شده از خواسته سودان برای میانجی گری گروه چهار جانبه استقبال کردند و مصر هم قویا از این خواسته حمایت می کند. طرف های بین المللی برای ایفای نقش میانجی و تسهیل مذاکرات و دادن اطلاعات و تجربیات فنی و حقوقی و سیاسی برای ایجاد دیدگاه مشترک بین سه کشور ابراز آمادگی کردند».


او خاطر نشان کرد «میانجی گری گروه چهار جانبه موجب تقویت و تحکیم تلاش های اتحادیه آفریقا برای رسیدن به یک توافق حقوقی الزام آور و مورد رضایت سه طرف درباره پر کردن آب سد و راه اندازی آن می شود».


الزبیر در ادامه گفت «وزارت آب و آبیاری و برق اتیوپی بر آبگیری سد در ژوئیه پافشاری می کند اما هنوز در این مورد توافق حاصل نشده است. بنابراین اظهارات اتیوپی نوعی «لجبازی» بوده و بر خلاف قوانین بین المللی درباره استفاده از منابع آبی فرا مرزی است و با بیانیه اصول سد النهضه که توسط سه کشور در مارس ۲۰۱۵ درباره پر کردن و آبگیری سد النهضه امضا شد منافات دارد».


الزبیر گفت «از اتیوپی به عنوان یک کشور همسایه می خواهم تا با خردوزری به قوانین بین المللی مربوطه درباره آب های فرامرزی احترام گذاشته و به اصل دسترسی عادلانه و معقول به آب توجه کند و حق بقیه کشورهای ساحلی را زیر پا نگذارد و با تمامی طرف ها درباره انتقال داده ها و مذاکره صادقانه برای رسیدن به یک توافق حقوقی الزام آور برای کشورهای مزبور همکاری کند».


او توضیح داد «اگر اتیوپی آبگیری سد النهضه را به طور یکجانبه آغاز کند زندگی ۲۰ میلیون سودانی که در کرانه نیل آبی و نیل زندگی می کنند در معرض خطر قرار می گیرد. این اقدام یکجانبه خطرهای جدی برای تاسیسات مهم مثل سدها و زیرساختارها و فعالیت های کشاورزی و صنایع منطقه به دنبال دارد. سودان در هر شرایطی قادر به حفظ امنیت ملی و منابع و زیر ساختارهای کشور است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای