سود ۱۸۴ میلیارد ریالی آرامکو سعودی در ۲۰۲۰

سود ۱۸۴ میلیارد ریالی آرامکو سعودی در ۲۰۲۰

الناصر: آرامکو در ۲۰۲۰ بیشتر از بقیه شرکت های سهامی جهان سود نقدی  در بین سهامداران توزیع کرد
یکشنبه, 21 مارس, 2021 - 23:15
امین الناصر رییس آرامکو سعودی

سود خالص شرکت آرامکو سعودی در ۲۰۲۰ به ۱۸۴ میلیارد ریال سعودی (۴۹ میلیارد دلار) رسید که هم ردیف سودآورترین شرکت های سهامی جهان است.

آرامکو نشان داد که در دوران طاقت فرسا و دشوار حوزه انرژی چقدر انعطاف پذیری مالی دارد. درآمدهای بخش انرژی بر اثر کاهش شدید فروش و قیمت نفت به شدت افت کردند و سود فرآورده های پالایش شده و پتروشیمی کاهش چشمگیری داشت.

شرکت آرامکو افزود که ۲۸۱ میلیارد ریال سعودی (۷۵ میلیارد دلار) سود نقدی برای سال ۲۰۲۰ بین سهامداران توزیع می کند که این رقم نشانگر عملکرد موفق شرکت است. آرامکو همچنان موقعیت مالی برتر خود را حفظ کرده و چنانکه در گزارش ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ منتشر شد آرامکو بدهی پایینی نسبت به شرکت های انرژی جهان دارد. میانگین کنونی سود سرمایه در آرامکو ۱۳.۲ درصد است که بالاترین نرخ سود در شرکت های انرژی جهان محسوب می شود.

شرکت آرامکو با تکیه بر سیستم انعطاف پذیری مالی و مدیریت مالی درست موفق شد تا ضمن کنترل هزینه بر منابع درآمد زا تمرکز کند. هزینه سرمایه ای در ۲۰۲۰ به ۱۰۱ میلیارد ریال سعودی (۲۷ میلیارد دلار) رسید. این رقم سال قبل ۱۲۳ میلیارد ریال سعودی (۳۳ میلیارد دلار) بود. برنامه های کنترل و بهینه سازی هزینه دلیل کاهش سود اعلام شده که منجر به کنترل قابل توجه هزینه ها نسبت به سال های گذشته شد.

آرامکو در حال بررسی هزینه های سرمایه ای و سیاست کنترل و بهینه سازی شرکت است و پیش بینی کرده که هزینه های سرمایه ای در ۲۰۲۱ به حدود ۱۳۱ میلیارد ریال سعودی (۳۵ میلیارد دلار) برسد. این رقم پایین تر از برنامه کنترل هزینه های سرمایه ای پیشین است که ما بین ۱۵۰ تا ۱۶۹ میلیارد ریال سعودی (۴۰-۴۵ میلیارد دلار) بوده است.انتشار اوراق قرضه بدون وثیقه

شرکت آرامکو سعودی در سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ اوراق قرضه بدون وثیقه ۵۰ ساله منتشر کرد که بلند مدت ترین اوراق قرضه در جهان به شمار می رود. اگرچه شیوع همه گیری کرونا پیامدهای زیانباری در بورس های جهان داشته اما انتشار اوراق قرضه ۵۰ ساله مورد استقبال بس سابقه سرمایه گذاران جهان قرار گرفت و به ۱۸۷.۵ میلیارد ریال سعودی (۵۰ میلیارد دلار) رسید که ده برابر بیشتر از حجم اوراق قرضه معمولی است.

امین الناصر رییس آرامکو سعودی گفت «آرامکو برنامه های متعددی برای شرایط اضطراری و وقوع حمله در نظر گرفته است. فعالیت پالایشگاه ریاض چند ساعت پس از حمله از سرگرفته شد».

الناصر افزود «آرامکو چالش های بزرگی را پشت سر گذاشته و همواره آمادگی تعامل با مشکلات را داشته است». او تاکید کرد « آرامکو در ۲۰۲۰ بیشتر از بقیه شرکت های سهامی جهان سود نقدی در بین سهامداران توزیع کرده است».

رییس آرامکو یادآور شد «تقاضا برای نفت به ویژه در آسیا در سال جاری افزایش پیدا می کند».

الناصر گفت «تقاضای جهان برای نفت تا پایان ۲۰۲۱ ممکن است به ۹۹ بشکه در روز برسد و تقاضای کنونی ۹۲ تا ۹۳ میلیون بشکه در روز است».

او گفت «نسبت به ۲۰۲۱ خوش بین هستیم و پیش بینی می شود اوضاع در شش ماه دوم ۲۰۲۱ بهتر شود».

الناصر یاد آور شد «اوضاع با وجود واکسن بهتر و بهتر خواهد شد و تلاش برای مدیریت امور مالی و دارایی های آرامکو ادامه دارد. پیش بینی می شود بدهی ها در آینده افزایش پیدا کند». او افزود «حجم بدهی از کنترل خارج نشده است. تقاضا در چین به میزان قبل از شیوع کرونا نزدیک شده اما در اروپا همچنان کم است».

او تاکید کرد «نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهم در سه ماهه چهارم اندکی افزایش داشته است».

امین الناصر درباره گزارش منتشر شده در خصوص سود آرامکو یاد آور شد «۲۰۲۰ یکی از سال های سخت و پرچالش در دوره معاصر بود اما آرامکو سعودی نشان داد که چقدر از انعطاف پذیری مالی و عملیاتی برخوردار است».

او اظهار کرد «قهرمانی های کارکنان زن و مرد شرکت آرامکو به این شرکت کمک کرد تا عملکرد مثبت داشته باشد. نتایج عملکرد کارکنان درخشان بوده و آنان موفق به تامین تقاضای انرژی برای جهان به طور امن و معتبر شدند».

الناصر گفت «با توجه به اثرات زیانبار همه گیری کرونا بر بازارهای جهان ما امکانات خود را برای افزایش کنترل هزینه های عملیاتی و سرمایه به کار گرفتیم و موفق به حفظ موقعیت مالی خود شدیم. ۲۸۱ میلیارد ریال سعودی (۷۵ میلیارد دلار) سود نقدی برای سال ۲۰۲۰ بین سهامداران توزیع می شود. بکارگیری فناوری های دیجیتال از سوی آرامکو در دوره شیوع همه گیری رشد پرشتابی داشت و عملکرد شرکت بهبود قابل توجهی داشت. تلاش برای پیشرفت بیشتر برای ایجاد راهکارهایی در راستای کاهش کربن ادامه خواهد داشت».

الناصر در ادامه گفت «در مساله چشم انداز آینده شرکت باید گفت که برنامه های راهبردی بلند مدت در مسیر درست و بهبود کسب و کارها در بخش نفت و گاز است. بازارها در حال بهبود هستند و تقاضا در آسیا افزایش یافته و نشانه های بهبود در بخش های دیگر جهان به چشم می خورد. اطمینان داریم که این پاندومی را با موقعیت قوی تر و آمادگی بیشتر پشت سر خواهیم گذاشت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای