نگرانی اردوغان از کودتا در پی بیانیه ژنرال‌های بازنشسته ارتش

نگرانی اردوغان از کودتا در پی بیانیه ژنرال‌های بازنشسته ارتش

دوشنبه, 5 آوریل, 2021 - 00:45
تظاهرات در استانبول در اعتراض به خروج از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان (EPA)

۱۰۳ افسر بازنشسته نیروی دریایی ارتش ترکیه در بیانیه‌ای از تصمیم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور برای خروج از پیمان «مونترو» در خصوص تأسیس کانال آبی جدید در استانبول به شدت انتقاد کردند. این بیانیه باعث ایجاد تنش در محافل ریاست جمهوری ترکیه و دولت «عدالت و توسعه» شده‌است.

بیانیه افسران بازنشسته از ارتش خواسته‌است تا با هرگونه تغییر در ارزش‌های قانون اساسی مخالفت کند.

دادستانی کل در آنکارا روز گذشته، تحقیقات در مورد این بیانیه که اواخر شنبه شب منتشر شد را آغاز کرد. دادستانی در بیانیه ای گفت که امضاکنندگان بیانیه و افرادی که تهیه و صدور آن را انجام دادند مورد تحقیق قرار خواهند گرفت.

بیانیه افسران خشم دولت اردوغان را برانگیخت و ترس از احتمال بازگشت نشانه‌های مداخله نظامی در امور سیاسی یا احتمال اینکه این کشور شاهد یک کودتای جدید علیه دولت اردوغان باشد را افزایش داد؛ اردوغان که از زمان اجرای سیستم ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۸ تقریباً اختیارات مطلق را به دست آورده، با مخالفت شدید روبرو شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است: «توافق مونترو باعث می‌شود تا در صورت بروز هر جنگی، ترکیه نتواند در کنار هیچ‌کدام از طرف‌های درگیر باشد و این موضوع موجب شد تا در جنگ جهانی دوم بیطرف باقی بماند، بنابراین نباید اقدامی در جهت گریز از توافق مونترو انجام شود».

در بخش دیگری از بیانیه افسران بازنشسته آمده‌است که ارتش هرگونه تغییر در قانون اساسی را رد می‌کند و امکان سخن گفتن در خصوص تدوین قانون اساسی جدید وجود ندارد، بلکه ارتش معتقد است که باید به قانون اساسی بدون هیچ‌گونه تغییری عمل شود.

در این بیانیه همچنین آمده‌است که دولت ترکیه تلاش دارد ارزش و جایگاه نیروهای مسلح و نیروی دریایی را کاهش داده و از مسیری که مصطفی کمال آتاتورک ترسیم کرده منحرف کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای