عبور ویروس کرونای آفریقای جنوبی از سد واکسن فایزر

عبور ویروس کرونای آفریقای جنوبی از سد واکسن فایزر

چین برای تأثیرگذاری بیشتر، واکسن‌ها را ترکیب می‌کند
دوشنبه, 12 آوریل, 2021 - 10:15

تحقیقات جدیدی در اسرائیل نشان داد که سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا می‌تواند تا حدودی از سد واکسن فایزر عبور کرده و اثر آن را خنثی کند.

این تحقیقات علی‌رغم شیوع کم سویه جدید در داخل اسرائیل صورت گرفته‌است و این مطالعه مورد ارزیابی ناظران قرار نگرفته‌است.

این تحقیق که نتایج آن شامگاه شنبه منتشر شد، ۴۰۰ نفر را که بعد دو هفته بعد از تزریق اولین یا دومین دوز واکسن فایزر به کرونا مبتلا شده بودند با همان تعداد مبتلایی که واکسن تزریق نکرده بودند، مقایسه می‌کند.

بر اساس این تحقیق، سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا در ۱ درصد از تمام افراد تحت آزمایش دیده شد.

بر اساس این تحقیق، نوع جهش یافته آفریقای جنوبی ویروس کرونا در ۱ درصد از تمام افراد تحت آزمایش مشاهده شد؛ اما میزان شیوع این نوع ویروس در میان افرادی که هر دو دوز واکسن فایزر را دریافت کرده بودند، ۸ برابر شیوع آن در افرادی بوده که واکسن نزده بودند.

طبق این گزارش، این مسئله نشان از تأثیر پایین واکسن آمریکایی فایزر در برابر سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا، در مقایسه با نوع ابتدایی آن و همچنین نوع بریتانیایی آن دارد.

در همین زمینه، مقامات چین قصد دارد برای افزایش کارایی واکسن‌هایی که به منظور مقابله با کووید-۱۹ ساخته شده‌اند، آنها را با یکدیگر ترکیب کند.

داده‌های موجود نشان می‌دهد که واکسن‌های چینی از نظر کارایی، از همتایان خود به ویژه فایزر و مدرنا عقب هستند، اما هنگام ذخیره‌سازی به کنترل‌های دقیق کمتری نیاز دارند.

گائو فو رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین گفت: «واکسن‌ها به تنهایی قدرت لازم برای مقابله با انواع بیماری کووید۱۹ را ندارند».

به گفته وی، «برای اینکه اثربخشی واکسن‌های کرونای کنونی بر بیماری بیشتر شود بهتر است آنها را با هم مخلوط کرد».

در این میان، دولت فرانسه تصمیم گرفته‌است زمان بین دو دوز واکسن پیام رسان RNA یعنی واکسن‌های فایزر و مادرنا را از چهار به شش هفته، افزایش دهد.

اولیویه وران وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرد اقدامات کمپین واکسیناسیون کرونا در فرانسه در تلاش برای تسریع آن دوباره تنظیم می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای