طرح سوری‌ها برای مقابله با «تهاجم» ترکیه و «نفوذ» ایران

طرح سوری‌ها برای مقابله با «تهاجم» ترکیه و «نفوذ» ایران

پیشنهاد گام‌هایی برای بازگشت دمشق به «عمق عربی»
سه شنبه, 13 آوریل, 2021 - 02:30

تعدادی از شخصیت‌های سوری «طرح عمق عربی» را که شامل گام‌هایی برای تحقق یک راه حل سیاسی و مقابله با «نفوذ» ایران در سوریه و «تاخت و تاز» ترکیه در شمال این کشور، به بغداد تحویل دادند.

در میان پیش‌بینی می‌شود که اجلاس عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در بغداد طی چند روز آینده، یک مرحله مهم برای بررسی نتایج تحرکات دیپلماتیک روسیه جهت بازگرداندن دمشق به اتحادیه عرب باشد.

این تحرکات شامل سفر روز گذشته سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه به قاهره و همچنین تور خلیجی وی در ماه گذشته و دیدار الکساندر لاورینیف نماینده رئیس‌جمهور روسیه با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در دمشق دو روز پیش، و همچنین سفر غیر علنی لاورینیف به کشورهای عربی شده‌است.

مسکو از کشورهای عربی خواسته‌است تا تصمیم لغو عضویت دمشق در اتحادیه عرب در نوامبر ۲۰۱۱ را ملغا کنند و موضع عربی اعلام شده در اجلاس اتحاییه عرب در الجزایر را اتخاذ کنند.

به نظر می‌رسد که رویکرد عربی این است که بازگشت دمشق «نیاز به یک موضع جمعی» از کشورهای اصلی عربی، «ابتکارات سیاسی از طرف سوریه»، اقدامات مربوط به نفوذ ایران در کشور، «خروج شبه نظامیان فرقه ای» و اقدامات روسیه در مورد «تهاجم» ترکیه در شمال دارد.

«ابتکار عمق عربی» پیشنهاد کرد که کشورهای عربی نقش خود در «یافتن مناسب‌ترین راه حل که به تحقق ثبات سوریه و تقویت نقش عربی أن منجر شود» را تقویت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای