عون از امضای فرمان مرزهای جنوبی خودداری کرد

عون از امضای فرمان مرزهای جنوبی خودداری کرد

چهارشنبه, 14 آوریل, 2021 - 10:00

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، از امضای فرمان افزایش مطالبات لبنان بر سر منطقه مورد مناقشه اقتصادی جنوب با اسرائیل، امتناع ورزید.

ناظران این اقدام را غافلگیرانه و متناقض با روند پرونده در نزد وزیران دولت مستعفی و رئیس آن حسان دیاب دانستند.

در حالی که توجیه رسمی توسط عون بر اساس لزوم تصویب این مصوبه در جلسه هیئت دولت بر اساس نظر کمیسیون قانونگذاری و مشاوره بود، مخالفان عون آن را به عنوان تلاشی برای احیای دولت موقت و به تعویق انداختن مشکل برای آرام کردن خشم اسرائیل تفسیر کردند.

اسرائیل تهدید کرده‌است که پس از تقاضای لبنان برای منطقه ای بیشتر از آنچه در فرمان قبلی خواسته شده بود، مذاکرات را متوقف خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای تأکید کرد که «از اختیارات رئیس‌جمهور این است که تشخیص دهد بهترین اقدام برای صیانت از کشور چیست و رئیس‌جمهور با استناد به قانون اساسی و سوگند یادشده عمل می‌کند».

این بیانیه اشاره کرد که رئیس‌جمهور «لبنانی‌ها را به اعتماد به موضع‌گیری لبنان فرا می‌خواند».

این امر پس از آن اعلام می‌شود که ریاست دولت اعلام کرد که پیشنهاد و تأیید پیش نویس این فرمان را به ریاست جمهوری ارجاع داده‌است.

در همین راستا و در مورد مرزهای شمالی، شربل وهبه وزیر موقت امور خارجه لبنان به علی عبدالکریم علی سفیر سوریه در لبنان، یک یادداشت تحویل داد.

در این به «تأکید موضع لبنان در مورد ترسیم مرزهای آبی سرزمینی خود و دعوت از مقامات سوریه برای مذاکره در مورد مرزبندی بر اساس روابط برادرانه و بر اساس قانون بین‌المللی دریا» اشاره شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای