رمضان در سوریه؛ انقباضی که سفره مردم را کوچک می‌کند

رمضان در سوریه؛ انقباضی که سفره مردم را کوچک می‌کند

چهارشنبه, 14 آوریل, 2021 - 10:15

با بدتر شدن شرایط زندگی در سوریه در طول سال‌های جنگ، مراسم ماه مبارک رمضان بسیار زیبایی‌ها و شادی‌های خود را از دست داده‌است.

قیمت‌های سرسام آور غذاهای وسوسه انگیز، احساس محرومیت را در نزد سوری‌ها تقویت می‌کنند، به طوری که قیمت هر کیلو شیرینی شرقی با کیفیت متوسط معادل نیم ماه حقوق و دستمزد یک کارمند، یعنی حدود ۵۰ هزار لیر است. شکلات لوکس که به‌طور کلی فراموش شده‌است، زیرا قیمت هر کیلو دو برابر حقوق ماهیانه است.

سوری‌ها نه تنها با سفره‌های کوچک شده، به استقبال رمضان ۲۰۲۱ می‌روند، بلکه به قول حاج محمد با «قلب‌های ناامید به استثنای رحمت الهی» وارد رمضان شدند.

این شهروند سوری ابراز امیدواری کرد که ماه مبارک رمضان طبق معمول پر از اقدامات خیرخواهانه و همبستگی اجتماعی باشد: «صدها هزار خانواده در انتظار ماه رمضان هستند تا وعده‌های غذایی گوشتی که از سفره‌های بیشتر مردم سوریه ناپدید شده‌است، به دست شان برسد».

طبق گزارشات سازمان ملل، افزایش قیمت در سوریه طی سال‌های جنگ از ۱۴ برابر فراتر رفته‌است، به طوری که بسیاری از مواد غذایی مرسوم و معمول سوری‌ها برای جشن ماه مبارک ناپدید شده‌است.

در راس این کالاها و محصولات غذایی می‌توان به گوشت گوسفند، روغن عربی، ماست گوسفند و بز و شیرینی‌های شرقی مغزدار پسته ای قرار دارد.

این موارد به دلیل قیمت‌های سر به فلک کشیده، تنها توسط ثروتمندان کشوری که بیش از ۸۵ درصد مردم زیر خط فقر هستند، تهیه می‌شوند.

در ماه‌های اخیر، و با تشدید بحران‌های معیشتی مانند کمبود نان، انرژی و فرآورده‌های نفتی، اقلام پرطرفدار غذایی مانند مرغ، بلغور، برنج، حبوبات، روغن‌های گیاهی و.. نیز گران شده‌اند.

در پی شرایط به وجود آمده صدها هزار خانواده در انتظار کمک‌های ماه رمضان یا تخفیف‌های ویژه در آن هستند.

یک عمده فروش مواد غذایی در دمشق به «الشرق الاوسط» گفت که حجم موادی که وی در انبار خود نگه داشته بود از ۶ ماه پیش به نصف کاهش یافته‌است که حدود ۳۰ درصد کمتر از مقدار سال گذشته‌است.

وی افزود: «افزایش قیمت باعث کاهش توان خرید شده‌است. برخی محصولات مانند برنج و کنسرو ناگهان ۳۳ درصد افزایش یافت و سایر کالاها مانند روغن و شکر ۱۸ درصد افزایش یافت».

خانم ام حسان در حال خرید از یک فروشگاه دولت گفت که مصرف گوشت قرمز خانواده وی از ۲۴ کیلوگرم سالانه حدود دو سال پیش (یعنی ۲ کیلوگرم در ماه) به ۲ کیلوگرم سالانه، کاهش یافت.

او پیش‌بینی کرد که برای عید قادر به خرید گوشت نخواهد بود، زیرا قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی بیش از ۳۵ هزار پوند (۱۰ دلار)، و یک کیلو گوشت گوساله ۲۱ هزار پوند است.

وی افزود، «یک افطاری بدون گوشت حداقل ۲۰ هزار پوند هزینه دارد. اگر برای ۵ نفر سیب زمینی سرخ کنم و سالاد سبزیجات تهیه کنم، باید بین ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند پرداخت کنم».

ام حسان که همسرش را در جنگ از دست داده، از طبقه‌بندی خانواده اش در میان خانواده‌های بی بضاعت و فقیر امتناع می‌ورزد، زیرا او از یک خانواده مرفه در خیابان بغداد است و اگر به کمک اقوام خود در خارج از کشور نبود، او قادر به زنده ماندن نبود.

البته او در حالی که تأسف می‌خورد گفت که امسال مجبور است نام خود را در لیست دریافت کنندگان کمک‌های ماه رمضان ثبت کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای