رگه‌های جدید تشدید تنش میان آمریکا و ترکیه پدیدار شد

رگه‌های جدید تشدید تنش میان آمریکا و ترکیه پدیدار شد

جمعه, 23 آوریل, 2021 - 00:15
نشانه‌های یک بحران جدید اختلافات ترکیه و آمریکا را تعمیق می‌بخشد (AFP)

واشنگتن به آنکارا ابلاغ کرد که ایالات متحده این کشور را به دلیل خرید سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه، از توافق خرید هواپیماهای جنگنده پیشرفته اف-۳۵، کنار گذاشته‌است.

علاوه بر این، طبق گفته مقامات آمریکا، جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور آماده می‌شود تا به‌طور رسمی «کشتار سازمان یافته» و تبعید صدها هزار ارمنی از سوی امپراتوری عثمانی (ترکیه امروزی) در بیش از یک قرن پیش را «نسل‌کشی» بنامد.

این اقدام که بایدن که در دوران رقابت‌های انتخاباتی وعده آن را داده بود، می‌تواند روابط پرتنش آمریکا با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را بیش از پیش پیچیده کند. این دو مورد تشدید تنش‌ها میان واشینگتن و آنکارا را افزایش می‌دهد.

یک مقام ارشد در وزارت دفاع ترکیه بع خبرگزاری آناتولی گفته‌است که وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ آوریل/ دوم فروردین رسماً به دولت ترکیه اطلاع داده‌است که این کشور، از توافق خرید هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ کنار گذاشته شده‌است.

ائتلاف یا کنسرسیوم کشورهای خریدار هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ در حال حاضر هشت عضو دارد (آمریکا، استرالیا، بریتانیا، ایتالیا، هلند، کانادا، نروژ و دانمارک). آنکارا در ۲۶ ژانویه سال ۲۰۰۷ و با هدف خرید ۱۰۰ هواپیمای اف-۳۵ به این کنسرسیوم پیوسته بود.

ترکیه که به عنوان یکی از کشورهای شرکت‌کننده در پروژه ساخت جنگنده‌های اف-۳۵ به‌شمار می‌رفت، تاکنون حدود ۹۰۰ میلیون دلار در چارچوب این برنامه هزینه کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای