کشف محموله اسلحه ایران به حوثی‌ها در دریای عرب

کشف محموله اسلحه ایران به حوثی‌ها در دریای عرب

یکشنبه, 9 مه, 2021 - 17:00
عکس محموله اسلحه در یک قایق بادبانی ناشناس که در آب های بین المللی در شمال دریای عرب حرکت می کرد توسط نیروی دریایی آمریکا مصادره شد (رویترز)

نیروی دریایی آمریکا یکشنبه (۹ مه) اعلام کرد محموله سلاح «غیر قانونی» که در یک قایق بادبانی ناشناس جاسازی شده بود را مصادره و توقیف کرده است. این قایق بادبانی در آب های بین المللی در شمال دریای عرب و احتمالا به سمت یمن در حرکت بوده تا این محموله به دست شبه نظامیان حوثی برسد.


یک مقام دفاعی آمریکا به آسوشیتد پرس گفت «نتایج اولیه تحقیق نشان می دهد این قایق از ایران حرکت کرده و دوباره فرضیه مسلح کردن حوثی ها توسط رژیم ایران به رغم ممنوعیت فروش اسلحه به حوثی ها تقویت می شود.


این مقام آمریکایی که نخواست نامش منتشر شود افزود «این تسلیحات شبیه محموله های تسلیحاتی دیگری است که قبلا توقیف شدند و قرار بود که به دست حوثی ها برسد».


او تاکید کرد «این محموله تسلیحات بررسی شده و با خدمه کشتی نیز صحبت کردیم و آنها گفتند ایران مقصد کشتی بوده است».


توقیف محموله های اسلحه از ایران به شبه نظامیان حوثی در ۲۰۱۶ شروع شد و در سال های جنگ هر چند وقت یک بار یک محموله مصادر می شد. حوثی ها در سال های جنگ برای عملیات نظامی خود از موشک های بالستیک و پهپاد استفاده می کردند.


ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که مقر آن در بحرین است پیشتر در بیانیه ای اعلام کرد «ده ها موشک ضد تانک هدایت شونده روسیه و چند هزار کلاشینکوف type 56  چینی و صدها تیر بار PKM و سلاح های تک تیرانداز و چند راکت انداز و تجهیزات پیشرفته دیده بانی در این محموله بوده است».


او یادآور شد «تمام محموله غیر قانونی توقیف شد و قایق مورد بازرسی و بررسی قرار گرفت و آب و غذا به خدمه کشتی دادیم. خدمه مورد بازرسی قرار گرفت و بعد کشتی آزاد شد».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای