بحرین: ارجاع بانک مرکزی ایران به دادگاه به اتهام پولشویی

بحرین: ارجاع بانک مرکزی ایران به دادگاه به اتهام پولشویی

سه شنبه, 18 مه, 2021 - 21:15
علی البوعینین دادستان کل بحرین

دادستانی کل بحرین بانک مرکزی ایران و چند بانک دیگر را به اتهام پولشویی بیش از ۱/۳ میلیارد دلار، تحت پیگرد کیفری قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، علی البوعینین دادستان کل بحرین، روز سه‌شنبه اعلام کرد «در چارچوب تحقیقات فشرده دادستانی عمومی در مورد اتهام پولشویی برخی مقام‌های بانک المستقبل بحرین و برخی بانک‌های ایرانی در خارج از این کشور و تخلفات گسترده، که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ رخ داده، انجام داد».

طبق این گزارش، بانک مرکزی ایران دستورالعملی دربارهٔ چگونگی استفاده از سیستمی غیرقانونی برای پنهان کردن مبدأ و جابه‌جایی وجوه منتقل‌شده به حساب بانک‌های ایرانی و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی ایران در زمینه معاملات بانکی مرتبط با پولشویی و تأمین مالی تروریسم ارائه کرده بود.

به گفته دادستانی بحرین، بانک مرکزی ایران برای دیکته کردن دستورات خود به بانک المستقبل از سیطره دو بانک «ملی» و «صادرات» ایران بر این بانک استفاده کرده‌است.

البوعینین با اشاره به اینکه «تحقیقات دیگری نیز در مورد بسیاری از تخلفات مشابهی که از طریق بانک المستقبل و بانک‌های ایران انجام شده‌است، هنوز در جریان است»، گفت که «این امر به منظور تعیین مسئولیت کیفری در آن، دامنه زمانی و مکانی آن و انحراف وجوه موضوع این جرایم است و انتظار می‌رود متهمان دیگری نیز در این حوادث آشکار شوند».

پس از قطع روابط دیپلماتیک بحرین با ایران، بانک مرکزی بحرین، «بانک المستقبل» (آینده) را در سال ۲۰۱۶ تعطیل کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای