اظهارات وزیر دفاع عراق دربارهٔ قدرت حکومت جنجال برانگیخت

اظهارات وزیر دفاع عراق دربارهٔ قدرت حکومت جنجال برانگیخت

«الحشد» وی را به «تحریک و تشنج‌آفرینی» متهم کرد.. برخی خواستار پاسخگوکردن وی شدند
دوشنبه, 31 مه, 2021 - 08:15

اظهارات تازه سرلشکر جمعه عناد وزیر دفاع عراق و هشدارهای بی‌سابقه به جناح‌های مسلح از عواقب حمله به حکومت و نیروهای مسلح، باعث ایجاد بحث و جدال سیاسی و واکنش‌ها در سطح شبکه‌های اجتماعی شده‌است.

اظهارات عناد در نتیجه تنشی بود که می‌توانست پس از دستگیری قاسم مصلح فرمانده عملیات الانبار در «الحشد الشعبی» به یک درگیری نظامی تبدیل شود.

عناد نسبت به آنچه «تکرار صحنه» خوانده‌است و در آن جناح‌های الحشد الشعبی پس از دستگیری مصلح ظاهر شدند، هشدار داد و گفت: «چگونه ۴۰ خودروی غیرزرهی حامل گروه‌هایی از افراد می‌توانند در مقابل ارتشی بایستند که توانایی‌های لازم را برای جنگ با یک کشور داشته باشد؟» او همچنین آنچه اتفاق افتاده را «نقض امنیت» خواند.

وزیر دفاع در انتقاد از الحشد پا را فراتر گذاشت و گفت، «کسی که تصور کند عملیات آزادسازی علیه سازمان تروریستی داعش بدون الحشد به پایان نمی‌رسید، اشتباه می‌کند، زیرا نیروهای ارتش به آزادسازی عراق کمک کردند و می‌توانند عملیات آزادسازی را به تنهایی انجام دهند، اما الحشد فقط در تسریع در آزادسازی نقش داشته و اگر حمایت ارتش و هواپیمایی نیروی هوایی نبود، پیروزی رخ نمی‌داد».

ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری که بیشتر جناح‌های مسلح را در خود جای داده، اظهارات عناد را ناموفق، بسیار تحریک کننده و تنش آفرین توصیف کرد.

محمد عبدالکریم معاون ائتلاف در پارلمان عراق، گفت که «مجلس نمایندگان باید از هر فرمانده نظامی که جنگ بین نیروهای مسلح را تحریک کند، حساب کشی کند».

علاوه بر این، سعد السعدی یکی از اعضای دفتر سیاسی «عصائب اهل الحق»، وزیر دفاع را به «تبدیل شدن به بخشی از پروژه آمریکایی» متهم کرد.

نوری المالکی نخست‌وزیر سابق نیز در توییتی در «توئیتر» گفت که تلاش برای کشاندن الحشد به رویارویی با ارتش بی‌نتیجه مانده‌است.

از سوی دیگر، احمد الجبوری معاون استانداری نینوا معتقد است که اظهارات وزیر کاملاً طبیعی است. او می‌گوید، عناد به صراحت و شجاعت شهرت دارد.

الجبوری به «الشرق الاوسط» گفت که «آنچه وزیر دفاع می‌خواست بگوید، این است که قانون قرار است در مورد همه اعمال شود، بنابراین اظهارات وی تحریک آمیز نبوده یا علیه یک حزب خاص در نظر گرفته نشده‌است»

وی افزود: «ارتش، الحشدالشعبی و همه نهادهای امنیتی نماینده مردم عراق هستند و تابع فرمانده کل نیروهای مسلح هستند که نخست‌وزیر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای