شبه نظامیان برای سرنگونی «دست آهنین الکاظمی» برنامه‌ریزی می‌کنند

شبه نظامیان برای سرنگونی «دست آهنین الکاظمی» برنامه‌ریزی می‌کنند

نخست‌وزیر عراق متعهد شد: «قاتلان» را تعقیب می‌کنیم
یکشنبه, 13 ژوئن, 2021 - 11:30

علی‌رغم توافق صورت گرفته توسط اسماعیل قاآنی فرمانده «سپاه قدس»، بین دولت عراق و «الحشد الشعبی» در پی بحران دستگیری یکی از فرماندهان شبه نظامیان، جناح‌های مسلح بر سرنگونی یکی از مهم‌ترین افسران در دفتر نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی اصرار دارند.

تیپ‌های حزب‌الله، دولت عراق را تهدید کرده که در صورت تکرار حادثه دستگیری قاسم مصلح از فرماندهان شیه نظامیان، «مهاجمان» را پشت میله‌های زندان خواهد انداخت.

این فرمانده الحشد الشعبی که دو هفته پیش به اتهام مشارکت در اقدامات تروریستی بازداشت شده بود به علت فقدان شواهد کافی آزاد شد.

اظهارات سخنگوی کتائب نشانه‌های از شورش علیه سازش قاآنی، میان جناح‌های موجود در «الحشد» و دولت الکاظمی بود.

منابع آگاه می‌گویند که «تیپ‌های حزب‌الله و جناح‌های مسلح به دنبال حذف فیزیکی سرلشکر احمد ابو رغیف» افسر ارشد در دفتر نخست‌وزیر به دلیل نظارت مستقیم بر عملیات دستگیری مصلح هستند.

عصبانیت جناح‌های مسلح از ابو رغیف «دست آهنین» الکاظمی، از زمان تصدی کمیته «جرایم ویژه» برای تحقیق در مورد پرونده‌های فساد، افزایش یافته‌است.

برخی از جناح‌ها در تلاشند تا ابو رغیف را با توجه به اعتقاد فزاینده وی در اجرای احکام دستگیری، حتی اگر «مراکز نفوذ شیعه» را تحت تأثیر قرار دهد، ترور کنند.

یکی از منابع گفت که الکاظمی در تلاش است تا ابو رغیف را علیرغم فشارهایی که بر او وارد شده‌است حفظ کند.

در این میان، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، روز شنبه در دیدار با برخی از خانواده‌های قربانیان تظاهرات در استان ذی قار، بر جدیت نیروهای امنیتی برای دستگیری قاتلان فعالان مدنی و تظاهرکنندگان از اول اکتبر ۲۰۱۹ تا امروز تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای